Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Ázerbájdžán

29. červen 2020, aktualizováno 10. 10. 2021 (21:25)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Cesty do Ázerbájdžánu jsou možné.

Ázerbájdžánská vláda vyhlásila v reakci na šíření infekce COVID-19 zvláštní karanténní režim, jehož platnost byla nejnověji prodloužena do konce listopadu 2021. Velvyslanectví ČR v Baku doporučuje realizovat cesty do Ázerbájdžánu jen v naléhavých a nezbytných případech. 

Všichni občané ČR ve věku nad 1 rok musí při odletu směrem do Baku předkládat max. 72 h staré potvrzení o negativním PCR testu na COVID-19; občané ČR ve věku nad 18 let kromě rodinných příslušníků občanů Ázerbájdžánu a lidí s dlouhodobým či trvalým pobytem v této zemi musí navíc předložit certifikát o plné vakcinaci proti COVID-19 či o nabytí imunity v důsledku překonání této nemoci. Takový certifikát musí občané ČR, kteří do Ázerbájdžánu cestují ze "zbytných" důvodů, např. za účelem obchodního jednání, návštěvy přátel či za účelem turistiky, předkládat při podání žádosti o vízum na Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze. Pouze držitelé takového certifikátu mohou rovněž podat žádost o vízum elektronické.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země musí před cestou do ČR vyplnit Příjezdový formulář

Před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem) cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 hodin od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max. 72 hodin od odběru). Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba míz výsledek testu před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den, RT-PCR test. Do doby výsledku RT-PCR testu je nutná samoizolace.

Výjimku z povinností uvedených výše mají lidé, kteří byli očkování před více jak 14 dny poslední dávkou vakcíny proti covid-19. Podrobnosti a další výjimky najdete v ochranném opatření. 

Opatření

Opatření

  • Vstup do ubytovacích a stravovacích zařízení, obchodních středisek a škol je zakázán osobám bez QR kódem opatřeného certifikátu o očkování proti COVID-19, o imunitě v důsledku prodělání této nemoci či o kontraindikaci znemožňující vakcinaci.
  • Kontrole certifikátů slouží zvláštní aplikace.
  • Povinnost nosit roušku platí v prostředcích hromadné dopravy, zdravotnických zařízeních, na úřadech, v obchodech, bankách a dalších prostorách, kde dochází k osobnímu kontaktu s klienty, ve výrobních provozech, v prostorách muzeí a kulturních památek, v open space kancelářích, před bankomaty a platebními terminály, jakož i jinde, kde nelze v plné míře dodržovat sociální distanci (1,5 - 2 m). 
Doprava

Doprava

  • Pozemní a námořní hranice Ázerbájdžánu, resp. hraniční přechody s Ruskem, Gruzií, Tureckem a Íránem jsou otevřeny jen občanům příslušných zemí či držitelům zvláštního povolení.
  • Do Baku se občané ČR dostanou letecky, a to nejsnáze z Istanbulu společnostmi AZAL, Turkish Airlines, AnadoluJet, Buta Airways nebo Pegasus, z Frankfurtu (Lufthansa), Kyjeva (AZAL, Ukraine International Airlines, Buta Airways), Moskvy (AZAL, Aeroflot), Tel Avivu (AZAL, Arkia, Israir), Londýna (AZAL) a Tbilisi (Buta Airways).
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

18 / 10 / 2021

na dovolenou na maledivy

Všichni návštěvníci (včetně turistů) jsou povinni po příletu předložit negativní výsledek testu PCR provedeného...

Celý článek
článek

4 / 10 / 2021

Cestování s dětmi – podmínky pro vstup do sousedních zemí

Plánujete cestu s dětmi do Rakouska, Německa, Polska nebo Slovenska? Podívejte se na aktuální podmínky vstupu, které platí pro děti.

Celý článek