Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Ázerbájdžán

29. červen 2020, aktualizováno 9. 10. 2020 (10:40)

Vstup a návrat: Vstup není možný. Návrat za podmínek definovaných níže.

Podmínky vstupu: Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovat do Ázerbájdžánu, na jehož celém území byl s platností od 28. září 2020 vyhlášen válečný stav, jen v naléhavých a nezbytných případech po ověření podmínek s Velvyslanectvím Ázerbájdžánu v Praze i s Velvyslanectvím ČR v Baku.

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR je nutný test nebo karanténa.

Opatření

Opatření

  • Na řadě míst včetně bakuské aglomerace je vyhlášen zákaz vycházení ("policejní hodina") od 21. hodiny do 6. hodiny ranní.
  • Žádáme občany ČR, aby dodržovali ázerbájdžánskou vládou vyhlášený zvláštní karanténní režim, za jehož porušení hrozí pokuta.
  • V rámci karanténního režimu je zakázáno shromažďování skupin o více než 10 osobách na veřejných prostranstvích, uzavřeny jsou mešity aj. modlitebny, knihovny, kina a divadla.

  • Dne 29. května byla v Ázerbájdžánu zavedena povinnost nosit roušku na zastávkách i v prostředcích hromadné dopravy, ve vozech taxislužby, ve zdravotnických zařízeních, na úřadech, v obchodech, bankách a dalších prostorách, kde dochází k osobnímu kontaktu s klienty, ve výrobních provozech, v prostorách muzeí a kulturních památek, v open space kancelářích, před bankomaty a platebními terminály, jakož i jinde, kde nelze v plné míře dodržovat požadovanou sociální distanci (1,5 - 2 m).
Doprava

Doprava

  • Přinejmenším do 2. listopadu 2020 je přerušeno pravidelné letecké spojení mezi Baku a zahraničím; s výjimkou nákladní dopravy a repatriace občanů jsou uzavřeny i všechny pozemní a námořní hranice Ázerbájdžánu, resp. pozemní hraniční přechody s Ruskem, Íránem, Gruzií i Tureckem.
  • Dlouhodobě je uzavřena státní hranice s Arménií, jež okupuje část území Ázerbájdžánu a od 27. září 2020 s ním vede aktivní ozbrojený konflikt o Náhorní Karabach.
  • V současnosti neexistuje způsob, jak by občan ČR využil území Ázerbájdžánu k tranzitu; vstup na území Ázerbájdžánu je počínaje 1. červencem 2020 možný pro občany ČR, kteří mají v Ázerbájdžánu dlouhodobý nebo trvalý pobyt prostřednictvím zvláštních letů do Baku zajišťovaných z Berlína, Istanbulu a Londýna, případně Minska společnostmi AZAL, Belavia a Turkish Airlines.
  • V bakuské aglomeraci, zahrnující město Sumgait a Abšeronský rajon, jezdí hromadná doprava pouze v pracovních dnech.
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

21 / 9 / 2020

NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ - ministerstvo zdravotnictví spustilo...

Ministerstvo zdravotnictví spustilo on-line příjezdový formulář. Je určen cestujícím ze zemí s vysokým rizikem...

Celý článek
aktualita

3 / 9 / 2020

Z Pardubického letiště létá pravidelná linka do Kyjeva a Lvova...

Maďarský letecký dopravce WIZZAIR zahájil 1. září 2020 nové pravidelné linky z pardubického letiště do ukrajinských destinací Kyjeva a Lvova každé úterý, čtvrtek a sobotu.

Celý článek