Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

Balkán otevřený pro turisty

22. červen 2022, aktualizováno 8. 7. 2022 (13:23)

Čím dál více oblíbenou destinací pro letní dovolenou jsou země Balkánu, především Albánie, Černá Hora a Rumunsko. Podívejte se na aktuální opatření pro vstup do země a doporučení pro zdravotní prevenci při pobytu.

Doporučujeme před cestou prověřit podmínky přepravní společnosti, které mohou být odlišné.

ALBÁNIE

Podmínky vstupu:
Vstup je možný bez nutnosti předkládání očkovacích certifikátů, či testů.

Opatření:
Platí povinnost nosit roušky v hromadné dopravě a v uzavřených prostorech.

ČERNÁ HORA

Podmínky vstupu:
Vstup je možný bez nutnosti předkládání očkovacích certifikátů, či testů.

Opatření:
Povinnost nosit roušky platí ve zdravotnických zařízeních, hromadných ubytovacích zařízeních a v hromadné dopravě.

RUMUNSKO

Podmínky vstupu:
Vstup je možný bez nutnosti předkládání očkovacích certifikátů, či testů.

Opatření:
Rumunsko nezveřejnilo žádná platná opatření.

Návrat do ČR:

Vzhledem k aktuální situaci šíření onemocnění covid-19 a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí.

Doporučená prevence a očkování při cestě po Balkánu:

Žloutenka typu A je zánětlivé onemocnění jater způsobené virem, které se přenáší fekálně–orální cestou. Riziková je konzumace tepelně neupravených potravin v prostředí s nedostatečným hygienickým zázemím personálu, konzumace vody a nápojů neověřené kvality, přítomnost ledových kostek v nápojích, konzumace jídla prodávaného na ulici nebo ve stáncích rychlého občerstvení. Vyskytuje se po celém světě. V zemích s nízkým hygienickým standardem, kde je riziko výrazně vyšší, postihuje spíše děti, ve vyspělých zemích osoby každého věku, kromě těch, které již onemocnění prodělaly nebo byly očkovány.

Kromě očkování je doporučeno dbát na hygienu rukou spočívající v pravidelném mytím rukou vodou a mýdlem a používáním vhodných dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu.

Žloutenka typu B je virový infekční zánět jater, které se přenáší kontaktem s krví nebo jinými tělními tekutinami infikované osoby. Významný je přenos pohlavním stykem. U těhotné ženy nakažené virem hepatitidy B může během porodu dojít k nakažení novorozence. Virus je vysoce odolný, v kapce zaschlé krve přežívá několik týdnů, zmražení ho neničí. Virus žloutenky typu B je 100x nakažlivější než virus HIV. Akutní onemocnění může přecházet do chronického průběhu. Průběh onemocnění bývá těžší a delší než u žloutenky typu A, také k úmrtí dochází častěji. Výskyt infekce je celosvětový.

Účinnou prevencí této nemoci je očkování.

V uvedených zemích existuje riziko přenosu vztekliny. Pokud byste byli pokousáni nebo poškrábání psem nebo jiným savcem, nemusí být okamžitě dostupná léčba. Proto se doporučuje zvážit očkování ještě před cestou, pokud je pravděpodobné, že dojde ke kontaktu se psy či divoce žijícími zvířaty (tzv. preexpoziční profylaxe). K rizikovým aktivitám patří kempování, dobrodružné cestování, jeskyňářské aktivity, práce se zvířaty nebo jejich vzorky, návštěvy venkova.

Doporučení k ochraně před přenosem respiračních onemocnění, která se přenášejí nejčastěji kapénkami nebo kontaktem s kontaminovanými předměty je používání roušek, dodržování rozestupů, hygiena rukou, větrání a vyhýbání se místům s velkou koncentrací lidí.

Rumunsko
Rumunsko
aktualita

13 / 9 / 2022

Jaká jsou aktuální opatření po návratu ze zahraničí?

Aktuálně Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po...

Celý článek
aktualita

11 / 9 / 2022

Do Egypta na podzim nejen za poznáním, ale i za...

Egypt je arabskou zemí přitahující turisty svými památkami, dovolená v Egyptě je také rájem pro potápěče hledající korálové útesy.

Celý článek