Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Bulharsko

30. květen 2020, aktualizováno 16. 4. 2021 (09:55)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Pro české občany platí, že mohou vstoupit na území Bulharska pouze při předložení PCR testu s negativním výsledkem ne starším 72 hodin. Výjimka neplatí ani pro děti, také musí předložit negativní PCR test.

Na letišti Sofie jsou cestující kontrolováni prostřednictvím distantních termokamer a v případě tepelné detekce nebo podezření (např. pocení, kašel apod.) jsou vyšetřováni na místě individuálně. Cestující se v případě potřeby mohou obrátit na letištní tel. linky oblastní zdravotní inspekce (mluví anglicky) - Terminál 1 (staré letiště): +359 (0) 2937 3621, Terminál 2 (nové letiště): +359 (0) 2937 3607.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu; test musí být proveden nejvýše 72 hodin před započetím cesty. Následně předloží druhý PCR test provedený v ČR nejdříve 5. den od vstupu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. 

Opatření

Opatření

 • Od 14. 5. 2020 platí na celém území země mimořádná epidemiologická situace na základě rozhodnutí vlády, jejíž platnost byla prodloužena až do 30. 4. 2021.
 • Všechny osoby, jsou-li na otevřených veřejných místech, kde je dav lidí a nelze dodržet fyzickou vzdálenost 1,5 m, jsou povinni mít zakrytá ústa a nos.
 • Nákup potravin mezi 8:30 - 10:30 není povolen osobám mladším 65 let.
 • Všechna stravovací a zábavní zařízení (restaurace, zařízení rychlého občerstvení, kavárny a bary,..) poskytují pouze prodej přes okýnko, včetně hotelových restaurací. 
 • Opět se uzavírají nákupní střediska (obchodní plocha větší než 300 m2) kromě těchto obchodů a služeb: lékárny a drogerie, chovatelské potřeby, krmiva, banky, finanční služby, pojišťovny, kurýrské a poštovní služby, telekomunikační služby.
 • Zavírají se následující místa: posilovny, sportoviště a bazény, lázně, SPA resorty a wellness centra (dostupnost rekreačních zařízení se v jednotlivých hotelech může lišit – doporučujeme kontaktovat příslušné zařízení), kluby, diskotéky atd. 
 • Není povoleno pořádat a pořádat setkání a oslavy soukromé povahy (svatby, křty, pohřby atd.) za přítomnosti více než 15 osob.
 • Jsou uzavřeny vysoké školy, jesle.
 • Zakazují se skupinové turistické zájezdy s organizovanou dopravou v BG i cizině a skupinové návštěvy turistických objektů v zemi.
 • Všechny kolektivní a individuální sportovní akce s tréninkovým a soutěžním charakterem pro všechny věkové skupiny uvnitř i venku se konají bez publika. 
Doprava

Doprava

 • Cestovatele, kteří hodlají tranzitovat přes Bulharsko do Řecka, upozorňuje MZV, že tak mohou učinit pouze přes určený hraniční přechod. Více informací najdete na stránkách MZV ČR.
 • Cesta letadlem - funguje přímé letecké spojení mezi Prahou, Sofií, Varnou a Burgasem.
 • Cesta automobilem do ČR - je možná, v případě tranzitu zpět do ČR není již třeba asistence zastupitelského úřadu a odsouhlasování cesty přes Ministerstvo zahraničních věcí Bulharska.
 • Mezinárodní automobilová nákladní doprava díky dohodám mezi Bulharskem a okolními státy nadále funguje.
 • Mezinárodní autobusová, železniční nebo lodní doprava je postupně obnovována, místní vlaková spojení mohou být využita, stejně jako vnitrostátní autobusová doprava. 

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier. Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
článek

30 / 3 / 2021

Vystavení certifikátů vztahujících se k onemocnění COVID-19

V našich centrech Očkování a cestovní medicíny máte možnost nechat si vystavit několik typů certifikátu (v českém,...

Celý článek
aktualita

23 / 3 / 2021

Očkování proti covid-19 - nejčasTější dotazy

Přečtěte si nejčastější dotazy a odpovědi k očkování proti onemocnění COVID-19.

Celý článek