Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Bulharsko

30. květen 2020, aktualizováno 18. 1. 2021 (09:23)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Je nadále prodloužen dočasný zákaz vstupu všech občanů bez rozdílu národnosti a přes všechny vstupní body. Nicméně toto neplatí pro občany EU, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, zemí Schengenu (včetně San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu), Islandu, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, dále Austrálie, Kanady, Gruzie, Japonska, Nového Zélandu, Rwandy, Korejské republiky, Thajska, Tunisu, Uruguaye, Spojených arabských emirátů, Ukrajiny, Republiky Severní Makedonie, Srbska, Albánie, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Moldávie, Izraele a Kuvajtu.   

Pro české občany tedy platí, že mohou vstoupit na území Bulharska bez nutnosti předkládat PCR test s negativním výsledkem, nebo se podrobit karanténě. Pokud do Bulharska přilétají, vyplňují na palubě letadla formulář s poučením ohledně COVID-19 a kontaktními údaji.

Na letišti Sofie jsou cestující kontrolováni prostřednictvím distantních termokamer a v případě tepelné detekce nebo podezření (např. pocení, kašel apod.) jsou vyšetřováni na místě individuálně. Cestující se v případě potřeby mohou obrátit na letištní tel. linky oblastní zdravotní inspekce (mluví anglicky) - Terminál 1 (staré letiště): +359 (0) 2937 3621, Terminál 2 (nové letiště): +359 (0) 2937 3607.


Podmínky pro návrat do ČR: Pokud cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) nepobývali před vstupem do ČR déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území červených zemí dle semaforu MZ ČR, mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Cizinci, kteří do ČR přijíždějí za prací či studiem, budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit negativní PCR test.

Opatření

Opatření

 • Nákup potravin mezi 8:30 - 10:30 není povolen osobám mladším 65 let.
 • Všechny osoby, jsou-li na otevřených veřejných místech, kde je dav lidí a nelze dodržet fyzickou vzdálenost 1,5 m, jsou povinni mít zakrytá ústa a nos.
 • Kulturní a zábavní akce (divadla, kina, divadelní představení, koncerty, kurzy tance, výtvarného a hudebního umění) jsou zakázány.
 • Není povoleno pořádat a pořádat setkání a oslavy soukromé povahy (svatby, křty, pohřby atd.) Za přítomnosti více než 15 osob.
 • Jsou uzavřeny vysoké školy.
 • Všechny kolektivní a individuální sportovní akce s tréninkovým a soutěžním charakterem pro všechny věkové skupiny uvnitř i venku se konají bez publika. 
 • Návštěvy diskoték, nočních barů, nočních klubů a jiných podobných jsou zakázány.
 • Všechna stravovací a zábavní zařízení (restaurace, zařízení rychlého občerstvení, kavárny a bary,..) poskytují pouze prodej přes okýnko.
Doprava

Doprava

 • Mezinárodní autobusová, železniční nebo lodní doprava je postupně obnovována, místní vlaková spojení mohou být využita, stejně jako vnitrostátní autobusová doprava. 
 • Cesta letadlem - funguje přímé letecké spojení mezi Prahou, Sofií, Varnou a Burgasem.
 • Cesta automobilem do ČR - je možná, v případě tranzitu zpět do ČR není již třeba asistence zastupitelského úřadu a odsouhlasování cesty přes Ministerstvo zahraničních věcí Bulharska.
 • Na hraničních přechodech a letištích jsou cestujícím distribuovány informační letáky (v bulharštině) na téma infekce koronaviru s podrobnými instrukcemi, doporučeními a kontakty. 
 • Mezinárodní automobilová nákladní doprava díky dohodám mezi Bulharskem a okolními státy nadále funguje.
 • Cestovatele, kteří hodlají tranzitovat přes Bulharsko do Řecka, upozorňuje MZV, že tak mohou učinit pouze přes hraniční přechod Kulata-Promachonas a při dodržení podmínek stanovených řeckými úřady.

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier. Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek