Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Bulharsko

30. květen 2020, aktualizováno 6. 8. 2020 (10:19)

Vstup a návrat: Je možný bez omezení

Podmínky vstupu: Dle sdělení bulharského ministerstva zahraničí mohou čeští občané vstoupit do země bez omezení a není nutné uvádět důvod.

Český občan, pokud nepřicestuje ze Švédska a Portugalska, jakož i ze všech třetích zemí s výjimkou Velké Británie a Severního Irska, Islandu, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska, San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu, dále Alžíru, Austrálie, Kanady, Gruzie, Japonska, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Korejské republiky, Thajska, Tunisu, Uruguaye a Ukrajiny nemusí po příjezdu do karantény, ani předkládat negativní PCR test na COVID-19. Nově však kupř. pro turisty, kteří přijíždějí do Bulharska přes Srbsko, platí povinnost předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin, nebo strávit 14 dní v karanténě. Pro určení země, z níž osoba přijíždí, je podstatné, kde jeho cesta byla zahájena, nikoli přes který stát tranzitoval nebo kde krátkodobě přebýval. Při vstupu na území Bulharska mohou hraniční orgány požádat o vyplnění prohlášení.  

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR není nutný test ani karanténa.

Opatření

Opatření

 • Podle nařízení ministra zdravotnictví opět platí nošení roušek ve všech uzavřených veřejných prostorách (s výjimkou stravovacích zařízení, náleven a v případě sportovců během fyzické činnosti), a to i po 30. 6. 2020. 
 • Nošení roušek v otevřených prostorách již není povinné, ale je úřady doporučováno. Platí i povinné používání dezinfekce a dodržování hygienických zásad (mytí rukou, odstup 1,5 m) na pracovištích.
 • Od 10. 7. 2020 se rovněž vrací opatření kvůli zvýšení počtu nakažených osob:

  a) všechny individuální i kolektivní sportovní akce tréninkového i soutěžního charakteru pro všechny věkové skupiny venku i uvnitř budou probíhat bez publika;

  b) zakazují se návštěvy nočních barů, diskoték, piano barů a podobných nočních zábavních podniků v uzavřených prostorách;

  c) povoleny jsou návštěvy těchto zařízení, pokud jsou v otevřených prostorách a s obsazeností do 50 % celkové kapacity při dodržení odstupu 1,5 metru a dalších požadavků;

  d) zakazují se skupinové oslavy s přítomností více než 30 osob venku i uvnitř.

Doprava

Doprava

 • Mezinárodní autobusová, železniční nebo lodní doprava je postupně obnovována, místní vlaková spojení mohou být využita, stejně jako vnitrostátní autobusová doprava.
 • Cesta letadlem - funguje přímé letecké spojení mezi Sofií a Prahou, které zajišťuje národní přepravce Bulgaria Air.
 • Cesta automobilem do ČR - je možná, v případě tranzitu zpět do ČR není již třeba asistence zastupitelského úřadu a odsouhlasování cesty přes Ministerstvo zahraničních věcí Bulharska.
 • Na hraničních přechodech a letištích jsou cestujícím distribuovány informační letáky (v bulharštině) na téma infekce koronaviru s podrobnými instrukcemi, doporučeními a kontakty.
 • Mezinárodní automobilová nákladní doprava díky dohodám mezi Bulharskem a okolními státy nadále funguje.

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.
Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

26 / 7 / 2020

Cizinci, kteří žijí v partnerském vztahu s občanem ČR, mohou nyní...

Jde o další krok v postupném rozvolňování cestování s cílem umožnit setkání partnerům odloučeným v důsledku...

Celý článek
aktualita

22 / 7 / 2020

maledivy znovu otevřely hranice pro turisty

Na Maledivách byla částečně uvolněna opatření a na ostrovy je možné znovu cestovat i ze zahraničí. 

Celý článek