Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Černá Hora

30. květen 2020, aktualizováno 7. 10. 2021 (09:18)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Do Černé Hory lze cestovat za turistikou.

Vstup do země je povolen jen s jedním z následujících potvrzení/certifikátů:

 • o dokončeném očkování (14 dni po poslední dávce nebo 14 dní po očkování jednodávkovou vakcinou)
 • o negativním PCR testu, který není starší než 72 hodin
 • o prodělaném onemocnění COVID-19 v době od 14 do 180 dnů od pozitivního testu (pozitivní PCR test starší 14 dnu a ne starší od 180 dnů)
 • o negativním antigenním testu, který není starší než 48 hodin

Pro osoby do 18 let není třeba předkládat potvrzení o testu.

Občané Černé Hory a cizinci s povoleným pobytem na území Černé Hory mohou do země vstoupit, i pokud nepředloží jedno z uvedených potvrzení, ale pak se musí podrobit 14 denní izolaci nebo 6 dnům izolace zakončeným podstoupením PCR testu.

Tranzit je možný bez nutnosti předkládat uvedená potvrzení, nesmí však trvat déle než 8 hodin a při vstupu do země se sděluje, na kterém hraničním přechodu bude cestující zemi opouštět.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář, potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání při hraniční kontrole.

Před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem) cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 hodin od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max. 72 hodin od odběru). Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba míz výsledek testu před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den, RT-PCR test. Do doby výsledku RT-PCR testu je nutná samoizolace.

Výjimku z povinností uvedených výše mají lidé, kteří byli očkování před více jak 14 dny poslední dávkou vakcíny proti covid-19.

Opatření

Opatření

 • Všichni cizí státní příslušníci, kteří na území Černé Hory vstoupí, se musí řídit aktuálními protiepidemickými opatřeními, ta se od 11. 9. 2021 upravují následně:
 • jedno ze 4 výše popsaných potvrzení je třeba i k účasti na soukromých oslavách a svatbách, v kulturních zařízeních a nově i v nakupních střediscích (kina, výstavy, divadla).
 • na otevřených místech se smí sejít maximálně 50 osob a musí nosit roušky vždy, když nelze zajistit rozestupy mezi osobami dva metry.
 • roušky jsou povinné ve veřejných vnitřních prostorách (obchody, kina, výstavy, divadla)
 • obchody a restaurace i bary jsou otevřené. (Obchody, včetně potravin, jsou zavřené v neděli.)

Doprava

Doprava

 • Většina turistů do Černé Hory cestuje individuální automobilovou dopravou. Všechny hraniční přechody v Černé Hoře jsou otevřeny (omezení viz níže).
 • Do Černé Hory lze vstoupit přes Bosnu a Hercegovinu (nejčastěji využívaným je přechod Neum I a Neum II).
 • V případě cesty českých turistů přes Chorvatsko se nabízí možnost využití chorvatského trajektu Ploče - Trpanj (Pelješac), čímž se občané vyhnou vstupu na území Bosny a Hercegoviny.
 • Cestující mohou vstoupit na území Černé Hory také ze Srbska. Nejpoužívanějšími přechody jsou Rožaje – Novi Pazar (Dračenovac), Bijelo Polje – Prijepolje (Dobrakovo) a Pljevlja – Prijepolje (Rance).
 • Omezený provoz hraničních přechodů:

 • Metaljka (směr Pljevlja- Čajniče) - otevřen od 7:00 do 19:00
 • Vuča (směr Rožaje - Tutin) - otevřen od 7:00 do 19:00
 • Letecká spojení – přímé lety mezi Černou Horou a ČR letos nejsou k dispozici, spojení s přestupy se nabízejí např. přes Vídeň, Bělehrad, Istanbul či Krakov.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

18 / 10 / 2021

na dovolenou na maledivy

Všichni návštěvníci (včetně turistů) jsou povinni po příletu předložit negativní výsledek testu PCR provedeného...

Celý článek
článek

4 / 10 / 2021

Cestování s dětmi – podmínky pro vstup do sousedních zemí

Plánujete cestu s dětmi do Rakouska, Německa, Polska nebo Slovenska? Podívejte se na aktuální podmínky vstupu, které platí pro děti.

Celý článek