Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

chystáte se do Austrálie nebo na Nový Zéland?

8. červenec 2022, aktualizováno 14. 7. 2022 (09:20)

Pro vstup do těchto zemí stále platí určitá omezení v souvislosti s onemocněním covid-19, platí zde i odlišná pravidla pro vstup na území s ohledem na očkování proti onemocnění covid-19.

Austrálie

Držitelé platných víz mohou do Austrálie přicestovat bez ohledu na očkovací status, t.j. jak osoby očkované tak neočkované.

Nevyžaduje se ani vyplnění příjezdového formuláře (Digital Passenger Declaration), ani předložení negativního výsledku PCR či antigenního testu před odletem. Jakkoliv však nejsou nyní stanoveny pro vstup na území Austrálie žádné z výše uvedených požadavků, stále platí, že pokud kdokoliv pociťuje příznaky onemocnění, je jeho povinnosti podstoupit test PCR či antigenní na COVID-19.

Podmínky vstupu na území jednotlivých států Australského svazu si stanoví samostatné státy. Vzhledem k tomu, že podmínky vstupu na území jednotlivých států podléhají častým změnám, je nezbytné před příjezdem do Austrálie se vždy ujistit o podmínkách vstupu na jejich území.

Nový Zéland

Plně očkované osoby z bezvízových zemí (všechny členské státy EU, včetně ČR) mohou přicestovat na Nový Zéland bez povinnosti absolvovat karanténu.

Cestující musí mít před odjezdem na NZ negativní PCR test na přítomnost koronaviru COVID-19. Po příletu je nutné vyhotovit antigenní test a výsledek testu je nutné nahlásit úřadům. V případě pozitivního výsledku testu musí cestující strávit v izolaci 7 dní. V případě negativního výsledku není nutná sebeizolace.

Neočkované osoby se nadále budou muset po vstupu do země podrobit povinné placené karanténě ve vládou určených zařízeních. Počet míst v těchto zařízeních je však velmi omezen.

Doporučujeme si před cestou ověřit podmínky odbavení u letecké společnosti. Podmínky odbavení se mohou odvíjet od podmínek zemí transitu.

Užitečné odkazy:
https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html
https://www.health.gov.au/health-alerts/covid-19/international-travel/proof-of-vaccination
https://www.health.govt.nz/covid-19-novel-coronavirus 

aktualita

22 / 6 / 2022

Balkán otevřený pro turisty

Čím dál více oblíbenou destinací pro letní dovolenou jsou země Balkánu, především Albánie, Černá Hora a Rumunsko....

Celý článek
aktualita

25 / 5 / 2022

Očkování proti klíšťové encefalitidě i při cestách po...

Klíšťová encefalitida (KE) je závažná akutní neuroinfekce působená RNA virem ze skupiny klíšťových encefalitid (rod Flavivirus, čeleď Flaviviridae), jehož hlavním přenašečem v našich podmínkách je...

Celý článek