Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Čína

5. červen 2020, aktualizováno 26. 7. 2021 (13:25)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Vstup je umožněn cizincům s platnými povoleními k pobytu (zaměstnání, soukromé záležitosti a sloučení rodiny).

Před cestou do ČLR jsou tedy POVINNÉ dva testy (RT-PCR a IgM), přičemž oba musí být negativní. Druhou sadu testů musí cestující absolvovat v tranzitní zemi, o zdravotní kód se žádá na velvyslanectví v tranzitní zemi. Další testy budou cestující muset strpět po příletu do Číny, kde budou ihned po příletu izolováni do povinné minimálně 14-denní karantény v hotelu nebo jiném ubytovacím zařízení.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země musí před cestou do ČR vyplnit Příjezdový formulář. Zároveň každý cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max 24 h před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku.

Po příjezdu do ČR jsou všechny osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu a nejpozději 14 . den na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace.

Opatření

Opatření

  • Nošení ochranných roušek zůstává doporučené, na některých místech povinné (například obchodní centra či prostory s větší koncentrací osob).
  • Pokračuje měření teploty při vstupu do obchodů a veřejných zařízení, mnohdy je ke vstupu nutné se prokázat zdravotní aplikací.
  • Po příletu jsou všichni cestující umístěni do 14-denní karantény v určeném karanténním středisku (hotelu), a to na vlastní náklady, kde bude probíhat další kontrolní testování. Pokud během 14 dnů karantény bude jeden z testů (RT-PCR nebo IgM) pozitivní, cizinec bude okamžitě přemístěn do zdravotnického zařízení. Testovány jsou i děti bez ohledu na věk. V případě pozitivity se může stát, že nezletilé děti budou s odkazem na ochranu zdraví odděleny od rodičů. Po ukončení povinné karantény se může stát, že dalších 7-14 dnů bude nařízena domácí karanténa pod dohledem místní komunity. Celková doba strávená v karanténě tak může činit cca měsíc.
  • Očkovaní cestující nejsou na příletu do ČLR nijak zvýhodněni, musí projít povinnou 14-denní karanténou. Ke vzájemnému uznávání očkování (mezi Čínou a ČR, resp. evropskými zeměmi) dosud nedošlo. 
Doprava

Doprava

  • Možnosti cestování do/z Číny se postupně rozšiřují, nicméně lety zůstávají v obou směrech málo dostupné kvůli omezení počtu cestujících na palubě a ceny letenek se stále drží vysoko.
  • Týdně se uskuteční cca 40 letů do/z Číny a Evropy, převážná část realizovaných letů směřuje do/z Šanghaje, Pekingu (s odklonem na jiná letiště), Guangzhou a Nanjingu; evropské destinace jsou: Amsterdam, Athény, Brusel, Curych, Frankfurt, Helsinky, Kodaň, Lisabon, Londýn, Madrid, Milán, Minsk, Moskva, Paříž, Stockholm, Varšava, Vídeň. 
  • "Přímé" lety čínských aerolinií do Pekingu z Atén, Kodaně, Vídně a Stockholmu (tedy lety, které nejsou odkláněny do jiných destinací) jsou určeny pouze pro obyvatele těchto zemí a čínské občany!
  • V případě cest po území ČLR doporučujeme registraci ve wechat aplikaci, které jsou pro každou provincii jiné (v Pekingu jde o "Health kit(健康宝 Jiankang Bao)".
  • Tato aplikace by vám měla umožnit snadnější cestování, vstup do úřadů, komerčních budov, obchodních center, restaurací, knihoven, muzeí, galerií, sportovních center, jakož i k použití prostředků hromadné dopravy. Zároveň před cestou doporučujeme s hotelem min. telefonicky ověřit rezervaci a možnost ubytování.
  • Vnitrostátní doprava: Jsou hlášeny případy, kdy došlo k nařízení karantény při přejezdech mezi městy, odepření vstupu nebo ubytování v hotelu apod.
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Užitečné odkazy

Užitečné odkazy

Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

19 / 7 / 2021

BULHARSKO PODMÍNKY PRO DOVOLENOU

Plánujete cestu do Bulharska? Ode dne 19. 7. 2021 do 31. 7. 2021 musí osoby přijíždějící z ČR (počátkem cesty je ČR)...

Celý článek
článek

29 / 6 / 2021

Řecko podmínky pro dovolenou

Každý cestující nad 18 let musí před vstupem na území Řecka, nejpozději den před odletem, vyplnit v angličtině a odeslat oficiální elektronický formulář, tzv. Passenger Locator Form. ...

Celý článek