Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Čína

5. červen 2020, aktualizováno 12. 10. 2020 (10:23)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Vstup je umožněn cizincům s platnými povoleními k pobytu (zaměstnání, soukromé záležitosti a sloučení rodiny).

Každý, kdo vstoupí na území ČLR, je povinen absolvovat 14 denní karanténu v předem určeném karanténním středisku (hotelu), a to na vlastní náklady. Nově jsou hlášeny případy nařízení dalších 7 dnů domácí karantény pod dohledem místní komunity (platí zejména pro Peking). Celková doba strávená v karanténě tak může činit 21 dnů. 

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR je nutný test nebo karanténa.

Opatření

Opatření

  • Dne 14. srpna 2020 oznámilo Velvyslanectví ČLR v Praze na svých webových stránkách usnadnění vízového režimu pro cizince s platnými povoleními k pobytu (zaměstnání, soukromé záležitosti a sloučení rodiny), kteří si tak bezplatně mohou požádat o udělení vstupních víz. 
  • Nošení ochranných roušek zůstává doporučené, na některých místech povinné (například obchodní centra či prostory s větší koncentrací osob). Pokračuje měření teploty při vstupu do obchodů a veřejných zařízení, mnohdy je ke vstupu nutné se prokázat zdravotní aplikací.
Doprava

Doprava

  • Možnosti cestování do/z Číny existují, zůstávají však málo dostupné, postupně se rozšiřuje jejich nabídka.
  • Ze země se dá odcestovat komerčními spoji, ovšem ceny letenek zůstávají vysoké.
  • Bez ohledu na zjištěné informace je potřeba počítat s určitou mírou rizika, že zakoupený let může být i pouhý 1 týden před plánovaným odletem zrušen.
  • Týdně se uskuteční cca 25 letů do/z Číny a Evropy, převážná část realizovaných letů směřuje do/z Šanghaje, Pekingu, Guangzhou a Nanjingu; evropské destinace jsou: Amsterdam, Athény, Curych, Frankfurt, Helsinky, Kodaň, Lisabon, Londýn, Minsk, Madrid, Paříž, Stockholm, Varšava, Vídeň.
  • V případě cest po území ČLR doporučujeme registraci ve wechat aplikaci, které jsou pro každou provincii jiné (v Pekingu jde o "Health kit(健康宝 Jiankang Bao)".
  • Tato aplikace by vám měla umožnit snadnější cestování, vstup do úřadů, komerčních budov, obchodních center, restaurací, knihoven, muzeí, galerií, sportovních center, jakož i k použití prostředků hromadné dopravy. Zároveň před cestou doporučujeme s hotelem min. telefonicky ověřit rezervaci a možnost ubytování.
  • Vnitrostátní doprava: Jsou hlášeny případy, kdy došlo k nařízení karantény při přejezdech mezi městy, odepření vstupu nebo ubytování v hotelu apod.
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Užitečné odkazy

Užitečné odkazy

Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

21 / 9 / 2020

NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ - ministerstvo zdravotnictví spustilo...

Ministerstvo zdravotnictví spustilo on-line příjezdový formulář. Je určen cestujícím ze zemí s vysokým rizikem...

Celý článek
aktualita

3 / 9 / 2020

Z Pardubického letiště létá pravidelná linka do Kyjeva a Lvova...

Maďarský letecký dopravce WIZZAIR zahájil 1. září 2020 nové pravidelné linky z pardubického letiště do ukrajinských destinací Kyjeva a Lvova každé úterý, čtvrtek a sobotu.

Celý článek