Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Čína

5. červen 2020, aktualizováno 18. 1. 2021 (10:43)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Vstup je umožněn cizincům s platnými povoleními k pobytu (zaměstnání, soukromé záležitosti a sloučení rodiny).

Na webových stránkách Velvyslanectví ČLR v Praze bylo zveřejněno "Oznámení o povinnosti předkládat potvrzení o negativním RT-PCR testu na SARS-CoV-2 a negativním testu na sérové protilátky IgM při nástupu na lety do Číny, které nesmí být starší 48 hod.: http://www.chinaembassy.cz/cze/xwdt/t1828395.htm

Po příletu do Číny je nutno podstoupit další (několikeré) testování a povinnou 14-denní karanténu, která se ještě může – dle nařízení v jednotlivých provinciích – protáhnout o dalších 14 dnů na cca měsíc.

Před cestou do ČLR jsou POVINNÉ oba testy (RT-PCR a IgM).

Dvojí testování značně komplikuje cestu občanům ČR, kteří se musí podrobit testování jak v ČR, tak v tranzitní zemi. Od 1. prosince 2020 je nutné žádat o vyřízení "Prohlášení o zdravotním stavu" online.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Opatření

Opatření

  • Dne 14. srpna 2020 oznámilo Velvyslanectví ČLR v Praze na svých webových stránkách usnadnění vízového režimu pro cizince s platnými povoleními k pobytu (zaměstnání, soukromé záležitosti a sloučení rodiny), kteří si tak bezplatně mohou požádat o udělení vstupních víz. 
  • Nošení ochranných roušek zůstává doporučené, na některých místech povinné (například obchodní centra či prostory s větší koncentrací osob). Pokračuje měření teploty při vstupu do obchodů a veřejných zařízení, mnohdy je ke vstupu nutné se prokázat zdravotní aplikací.
Doprava

Doprava

  • Možnosti cestování do/z Číny se postupně rozšiřují, nicméně lety zůstávají v obou směrech málo dostupné kvůli omezení počtu cestujících na palubě a ceny letenek se stále drží vysoko.
  • Týdně se uskuteční cca 40 letů do/z Číny a Evropy, převážná část realizovaných letů směřuje do/z Šanghaje, Pekingu (s odklonem na jiná letiště), Guangzhou a Nanjingu; evropské destinace jsou: Amsterdam, Athény, Brusel, Curych, Frankfurt, Helsinky, Kodaň, Lisabon, Londýn, Madrid, Milán, Minsk, Moskva, Paříž, Stockholm, Varšava, Vídeň. 
  • "Přímé" lety čínských aerolinií do Pekingu z Atén, Kodaně, Vídně a Stockholmu (tedy lety, které nejsou odkláněny do jiných destinací) jsou určeny pouze pro obyvatele těchto zemí a čínské občany!
  • V případě cest po území ČLR doporučujeme registraci ve wechat aplikaci, které jsou pro každou provincii jiné (v Pekingu jde o "Health kit(健康宝 Jiankang Bao)".
  • Tato aplikace by vám měla umožnit snadnější cestování, vstup do úřadů, komerčních budov, obchodních center, restaurací, knihoven, muzeí, galerií, sportovních center, jakož i k použití prostředků hromadné dopravy. Zároveň před cestou doporučujeme s hotelem min. telefonicky ověřit rezervaci a možnost ubytování.
  • Vnitrostátní doprava: Jsou hlášeny případy, kdy došlo k nařízení karantény při přejezdech mezi městy, odepření vstupu nebo ubytování v hotelu apod.
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Užitečné odkazy

Užitečné odkazy

Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek