Riziko nákazy z nedostatečně tepelně opracovaného vepřového masa – Streptococcus suis, Žloutenka typu E

Streptococcus suis

V současnosti v Thajsku narůstá počet nemocných nakažených bakterií Streptococcus suis. Bylo zaznamenáno i několik úmrtí. Nejvíce zasaženou oblastí je Nakhon Ratchasima (severovýchodně od Bangkoku), kde se nákaza vyskytuje opakovaně od roku 2021.

Přenos této bakterie je spojen s konzumací kontaminovaného, nebo nedostatečně tepelně opracovaného vepřového masa. Riziková je i manipulace se syrovým masem bez vhodných ochranných pomůcek, nebo používání neomytého vybavení při přípravě syrového masa i pro manipulaci s masem již tepelně opracovaným. U člověka nákaza způsobuje nejčastěji meningitidu (zánět mozkových blan), sepsi („otravu krve“) a endokarditidu (zánět endokardu - vnitřní vrstvy srdečních dutin), méně často dochází k toxickému šoku způsobenému toxiny, které bakterie produkuje.

Je možná antibiotická léčba, problematická je ale vznikající snížená citlivost, případně resistence na různé druhy antibiotik.


Žloutenka typu E

Vzhledem k tomu, že v zimních měsících nejčastěji probíhají tzv. zabijačky (porážky prasat v domácích podmínkách), upozorňujeme i na další riziko onemocnění přenášeného nedostatečně tepelně opracovaným vepřovým masem a vnitřnostmi. Jedná se o onemocnění způsobené virem hepatitidy (žloutenky) E. Její výskyt je na území ČR od roku 2022 opět na vzestupu. (V rozvojových zemích může k přenosu docházet i kontaminovanou vodou.)


Infekce může probíhat bezpříznakově, nebo se může projevovat zpočátku únavou, celkovou slabostí, nevolností, horečkou a později žloutenkou. K dalším příznakům patří zvýšená hladina jaterních enzymů a abnormální jaterní testy, bolesti břicha a hepatosplenomegalie (zvětšení jater a sleziny). Infekce může vést i k akutním selháním jater (rizikovým faktorem je například chronické jaterní selhání způsobené jiným chronickým onemocněním).

Léčba onemocnění je nespecifická, v těžkých případech vyžaduje podání antivirotik. U obou výše zmíněných nákaz je vhodnou prevencí konzumace pouze dobře tepelně opracovaného masa a masných výrobků (70°C a více po dobu alespoň 10 minut), používání ochranných pomůcek při práci s dobytkem i syrovým masem, striktní oddělování nádobí a nástrojů používaných k přípravě syrového masa a masných výrobků a k přípravě již tepelně opracovaných pokrmů.

Zdroje:
https://promedmail.org/promed-post/?place=8714122,151#promedmailmap 
https://bnnbreaking.com/lifestyle/food/raw-pork-consumption-spurs-streptococcus-suis-outbreak-in-thailand/ 
https://www.ecdc.europa.eu/en/hepatitis-e/facts 
https://www.nzip.cz/clanek/1322-virova-hepatitida-e-zloutenka-typu-e 

Vypracovala: Mgr. Klára Kutačová

Garantka obsahu: MUDr. Hana Tkadlecová