Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

Diagnostika COVID-19

20. prosinec 2020, aktualizováno 21. 12. 2020 (21:54)

V současné době se potýkáme s rozsáhlou pandemií, která zasáhla do života každého z nás. O počtu nově nakažených osob nás denně informuje tisk i televizní, či rádiové zpravodajství.

Přestože se jedná o novou nemoc, je k dispozici hned několik vyšetřovacích metod, kterými je možné COVID-19 diagnostikovat.

Přehled laboratorních vyšetřovacích metod SARS-CoV-2/COVID-19:

1. Rapid test

Je určen k rychlému průkazu protilátek i antigenů a výhodou je, že tyto testy lze používat i mimo laboratoř, např. v ambulancích. Jde o imunochromatografické sérologické testy, které mohou zjistit přítomnost protilátek typu IgM, IgG nebo total (IgM + IgG) ve vzorcích plné krve, séra a plazmy.

2. Covid-19 Ag rapid test (antigenní test)

Metodou detekce antigenu je fluorescenční imunochromatografie – průkaz proteinových částic koronaviru přítomných v organismu. Míra citlivosti testu je výrobcem uváděna kolem 97 %. Pro vyšetření provádíme výtěr z ústní dutiny nebo z nosohltanu.

Diagnostika infekčního onemocnění je založena na průkazu specifického antigenu, poskytuje výhodu rychlosti testu (cca do 15–30 minut), snadnosti provedení a relativně nízké ceny. V souvislosti s diagnostikou SARS-CoV-2 jsou zkušenosti s antigenními testy v České republice zatím omezené.

3. RT-PCR, LA

(loop-mediated isothermal amplification – smyčkově zprostředkovaná izotermická amplifikace)

Jde o molekulárně diagnostické testy a jedná se o přímý průkaz RNA SARS-CoV-2 v materiálu z výtěru nosohltanu.

4. ELISA

Enzymová imunoanalýza představuje průkaz protilátek v séru nebo plazmě pacienta. Nejoptimálnější je tzv. CLIA metoda (chemiluminiscenční kvantitativní metoda) průkazu protilátek, a to pro svou vysokou specifitu.

5. VNT (virus neutralizační test)

Jde o kultivační průkaz neutralizace viru přítomnými protilátkami pacienta.

aktualita

22 / 6 / 2022

Balkán otevřený pro turisty

Čím dál více oblíbenou destinací pro letní dovolenou jsou země Balkánu, především Albánie, Černá Hora a Rumunsko....

Celý článek
aktualita

25 / 5 / 2022

Očkování proti klíšťové encefalitidě i při cestách po...

Klíšťová encefalitida (KE) je závažná akutní neuroinfekce působená RNA virem ze skupiny klíšťových encefalitid (rod Flavivirus, čeleď Flaviviridae), jehož hlavním přenašečem v našich podmínkách je...

Celý článek