Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Estonsko

31. květen 2020, aktualizováno 16. 4. 2021 (10:27)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Občané České republiky mohou přicestovat do Estonska bez udání důvodu, musí se ale ještě před odletem prokázat PCR testem, který není starší více než 72 hodin nebo se mu podrobit ihned na letišti. Pro cizince jsou všechny testu za úhradu. Dále platí pro české občany po vstupu do Estonska 10 denní karanténa, kterou si je možné si zkrátit negativním testem - výsledek předloženého testu bude na místě zadán do estonského systému se současným vygenerováním data 2. testu (nejdříve 6. den od testu v zahraničí - teoreticky to tedy může být již 3. den po vstupu do Estonska). Pokud datum nebude stanoveno, je možné se na 2. test objednat na tel. č. +372 678 0000. V případě testu podstoupeného při vstupu bude datum 2. testu (nejdříve 7. den po prvním) zasláno v SMS zprávě o negativním výsledku prvního (pokud nikoliv, objednat se na výše uvedeném tel. čísle).

Od 2.2. do 31.5.2021 se mění pravidla pro karanténu po vstupu do Estonska: pokud osoba

a) prodělala onemocnění COVID-19 v posledních 6 měsících a byla označena za vyléčenou

b) nebo byla očkována proti COVID-19 v posledních 6 měsících - nemusí v Estonsku absolvovat 10-denní karanténu.

 Je-li nutné opustit Estonsko před uplynutím 10-denní karantény (v případě odůvodněných pracovních, studijních či rodinných důvodů), musí osoba podstoupit RT-PCR test ne dříve než 72 hodin před odjezdem a mít negativní výsledek (pokud se však čeští občané vrací do ČR, tj. do své domovské země, nemají pro opuštění Estonska povinnost testu - MZV ale doporučuje kontaktovat česká velvyslanectví v zemích, kterými budou poté projíždět a která mohou pro vstup na své území negativní RT-PCR test vyžadovat).

Po příletu na tallinnské letiště cestující vyplní podrobný dotazník s uvedením leteckých linek/přestupů spolu s tel. kontaktem a místem pobytu v Estonsku během karantény (hotel). 24h před příjezdem do Estonska je povinné elektronicky vyplnit prohlášení a uchovat si potvrzující email zde.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu; test musí být proveden nejvýše 72 hodin před započetím cesty. Následně předloží druhý PCR test provedený v ČR nejdříve 5. den od vstupu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. 

Opatření

Opatření

  • Od 11.3. do nejméně 25.4.2021 vláda vyhlásila tzv. lockdown.
  • Nošení roušek je povinné ve všech vnitřních i vnějších prostorech a ve veřejné dopravě. Dále platí dodržování pravidla 2 + 2 (shromažďování max. 2 osob na veřejných prostranstvích a v budovách a v 2 metrové vzdálenosti od ostatních osob). Pohyb v rámci Estonska není omezen - vláda pouze důrazně doporučila omezit zbytné přesuny a snížit setkávání se s ostatními lidmi; pokud je to nezbytně nutné, tedy ve skupině do 6 osob.
  • Povoleny jsou venkovní sportovní aktivity max. 2 osob (včetně trenéra) a návštěva venkovních částí muzeí při zachování pravidla 2+2. Nejsou povoleny žádné aktivity mezi 22:00 a 6:00 hod. 
  • Od 11.3. jsou nově uzavřena velká nákupní centra, tělocvičny, restaurace (mohou využívat výdejní okénko nebo drive-in) a školy všech stupňů.
  • Do 30.4. byl prodloužen naprostý zákaz prodeje alkoholu po 22:00 a před 10:00.
Doprava

Doprava


  • Lotyšské aerolinky Air Baltic obnovují letecké spojení z Tallinnu do Paříže, Berlína nebo Vídně. Letecké společnosti postupně obnovují spojení z / do Tallinnu, i když zatím s delší časovou prodlevou než v době před pandemií. 

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
článek

30 / 3 / 2021

Vystavení certifikátů vztahujících se k onemocnění COVID-19

V našich centrech Očkování a cestovní medicíny máte možnost nechat si vystavit několik typů certifikátu (v českém,...

Celý článek
aktualita

23 / 3 / 2021

Očkování proti covid-19 - nejčasTější dotazy

Přečtěte si nejčastější dotazy a odpovědi k očkování proti onemocnění COVID-19.

Celý článek