Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Guatemala

8. červenec 2020, aktualizováno 14. 4. 2021 (12:29)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Guatemala postupně mírně otevírá své hranice pro cizince bez trvalého pobytu, postupně se obnovují komerční mezinárodní lety. Ty jsou určeny spíše než pro turisty pro cestující s nezbytnými důvody k cestě. Od ledna 2021 kvůli dalšímu nárůstu případů vláda zavedla na letišti při příletu i na pozemních hranicích pro všechny osoby starší 10 let povinné doložení negativního výsledku PCR nebo antigenního testu ne staršího 72 hodin (nevztahuje se na již naočkované). Pokud cestující v uplynulých 3 měsících prodělali nemoc COVID-19, musí mít s sebou lékařský certifikát, který obsahuje datum vyléčení. Již naočkovaní cestující jsou povinni předložit doklad o tom, že druhou dávku očkování obdrželi minimálně 2 týdny před příletem. Všechny osoby vstupující do Guatemaly letecky musí také před příjezdem vyplnit zdravotní dotazník, který je k dispozici online na adrese zde. Vstup turistům není oficiálně omezen, ale Migrační institut upozornil, že bude velice pečlivě kontrolovat důvody vstupu.

Pasažéři, kteří v posledních 14 dnech tranzitovali či pobývali ve Velké Británii či JAR, nemohou vstoupit do Guatemaly, pokud nemají guatemalské občanství či pobytové oprávnění.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu; test musí být proveden nejvýše 72 hodin před započetím cesty. Následně předloží druhý PCR test provedený v ČR nejdříve 5. den od vstupu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. 

Opatření

Opatření

  • Povinné je nošení roušek.
  • V zemi platí v pracovním týdnu zákaz vycházení v časech 18:00 - 05:00, který kontroluje policie v ulicích. 
  • Uzavřeny jsou školy, muzea, galerie, bary, restaurace, diskotéky, divadla, kina, zoologické zahrady či sportovní centra. Omezen je prodej alkoholu.
  • Uzavřeny jsou také obchody kromě potravin a lékáren, většina hotelů je taktéž uzavřena či ubytovávají pouze hosty, kteří prokáží pracovní důvod pobytu z vážných důvodů (lékaři, vědci apod.). 
  • Jsou zakázány sportovní akce, náboženské aktivity, oslavy.
Doprava

Doprava


  • Prezident zároveň razantně omezil pozemní dopravu mezi jednotlivými regiony, policejní hlídky kontrolují vozidla a ověřují oprávněnost přesunu. 
  • Vzhledem k tomu, že většina populace stále riziko nákazy podceňuje, MZV vřele nedoporučuje používat jakoukoli veřejnou dopravu včetně taxíků.
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier. 


Užitečné odkazy

Užitečné odkazy

Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
článek

30 / 3 / 2021

Vystavení certifikátů vztahujících se k onemocnění COVID-19

V našich centrech Očkování a cestovní medicíny máte možnost nechat si vystavit několik typů certifikátu (v českém,...

Celý článek
aktualita

23 / 3 / 2021

Očkování proti covid-19 - nejčasTější dotazy

Přečtěte si nejčastější dotazy a odpovědi k očkování proti onemocnění COVID-19.

Celý článek