Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Írán

30. červen 2020, aktualizováno 10. 10. 2021 (21:32)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Česko již není na seznamu zemí, ze kterých se nesmí do Íránu cestovat.

Všichni cestující starší 8 let musí při vstupu do země předložit negativní PCR test na COVID-19 max. 96 hodin starý. Certifikát je uznáván, i když lhůta 96 uplyne během cesty, avšak může být vyžadováno podstoupení dalšího testu po příletu na náklady cestovatele. Dokument musí být vystaven v angličtině nebo zdarma ověřen íránským velvyslanectvím v zemi vydání certifikátu. Řada aerolinií bez předložení tohoto testu ani neumožňuje nastoupit do letadla již v místě odletu, přičemž věková hranice pro vyžadování testu se může lišit.

Negativní výsledek PCR testu musí předložit všichni cestující bez ohledu na očkování. Očkovací certifikát však pomůže předejít novému testování po příletu v případě, že cestující pobýval v posledních 14 dnech více než 4 hodiny v evropských zemích s vysokým rizikem. Předkládaný certifikát o očkování musí být v angličtině.

Aktuální seznam zemí s vysokým rizikem (od 30. 8. 2021), ze kterých je po příletu vyžadován nový PCR test na vlastní náklady: Andorra, Argentina, Bolívie, Botswana, Chile, Kolumbie, Kostarika, Kuba, Egypt, Ekvádor, Eswatini, Fiji, Gruzie, Indie, Indonésie, Kuvajt, Lesotho, Libye, Litva, Malawi, Malajsie, Mongolsko, Mozambik, Namíbie, Nepál, Nizozemí, Omán, Paraguay, Peru, Portugalsko, Rusko, Seychelly, Jižní Afrika, Španělsko, Súdán, Surinam, Sýrie, Tanzánie, Tunisko, UK, Zambie a Zimbabwe. *Očkovaní cestující z evropských zemí jsou z této povinnosti vyňati. Dle zkušeností je opatření uplatňováno jen výjimečně, na benevolenci však nelze spoléhat.

Transit je možný za předpokladu, že cílová destinace umožňuje vstup cestujících z Íránu.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země musí před cestou do ČR vyplnit Příjezdový formulář.

Před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem) cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 hodin od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max. 72 hodin od odběru). Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace. V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba míz výsledek testu před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den, RT-PCR test. Do doby výsledku RT-PCR testu je nutná samoizolace.

Výjimku z povinností uvedených výše mají lidé, kteří byli očkování před více jak 14 dny poslední dávkou vakcíny proti covid-19. Podrobnosti a další výjimky najdete v ochranném opatření. 

Opatření

Opatření

 • Je povinné nosit roušky a rukavice v hromadných dopravních prostředcích. Platí povinnost nosit roušky vevnitř (obchody, úřady, apod.) a venku v případě větší koncentrace osob.
 • V provincii Teherán povinnost nosit roušky na veřejnosti všude. 
 • Pro kulturní instituce a aktivity platí detailnější opatření, která jsou rozhodována na lokální úrovni.
 • Restaurace jsou otevřeny - obsluha je povinna nosit ochranné prostředky a stoly jsou po každém zákazníkovi desinfikovány.
 • Otevřené provozovny musí dodržovat hygienická opatření – jsou vyžadovány roušky, někdy i rukavice. Většina supermarketů či nákupních center při vstupu měří návštěvníkům teplotu.
 • Obecně je preferována platba kartou, zvláště ve větších supermarketech hrozí odmítnutí větší platby v hotovosti (cca od 5 mil. IRR). Upozorňujeme, že v Íránu fungují pouze platební karty vydané v Íránu
 • Omezení přítomnosti na pracovišti může vést k nedostupnosti či zdržení při vyřizování úředních záležitostí.
 • Obchody a služby jsou rozděleny do 4 kategorií:
 • 1) průmysl, základní služby, apod.
 • 2) nákupní centra, tržiště, restaurace, kavárny, obchody s nábytkem, dekoracemi a domácími potřebami, obchody s oblečením, obuví a sportovním vybavením, knihkupectví a papírnictví, hračkářství, květinářství, kadeřnictví, salony krásy, apod.
 • 3) jazyková centra, knihovny, jesle a mateřské školy, vnitřní bazény, tělocvičny, muzea, kina, divadla
 • 4) herní centra, zoo, zábavní parky, kontaktní sporty, akvaparky

Doprava

Doprava

 • Letecká doprava je prakticky na před pandemické úrovni.
 • Vzhledem k neexistenci přímých letů mezi Českem a Íránem je nutné vzít do úvahy i možná opatření leteckých společností i tranzitních zemí.
 • Pozemní hranice jsou uzavřeny pro běžný provoz, výjimky jsou proměnlivé a většinou zaměřené pouze na íránské občany a rezidenty sousedních zemí.
 • Podmínky vstupu se mohou lišit s ohledem na směr překračování hranice.
 • Obecný zákaz cestování mezi provinciemi či městy není zaveden, mohou však být uplatňovány lokální omezení.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Užitečné odkazy

Užitečné odkazy

Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

18 / 10 / 2021

na dovolenou na maledivy

Všichni návštěvníci (včetně turistů) jsou povinni po příletu předložit negativní výsledek testu PCR provedeného...

Celý článek
článek

4 / 10 / 2021

Cestování s dětmi – podmínky pro vstup do sousedních zemí

Plánujete cestu s dětmi do Rakouska, Německa, Polska nebo Slovenska? Podívejte se na aktuální podmínky vstupu, které platí pro děti.

Celý článek