Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Írán

30. červen 2020, aktualizováno 26. 7. 2021 (15:55)

Vstup a návrat: Vstup není možný. Návrat za podmínek definovaných níže.

Podmínky vstupu: Česko není od 22. 6. 2021 na seznamu zemí, ze kterých se nesmí do Íránu cestovat.

Všichni cestující starší 8 let musí při vstupu do země předložit negativní PCR test na COVID-19 max. 96 hodin starý. Certifikát je uznáván, i když lhůta 96 uplyne během cesty, avšak může být vyžadováno podstoupení dalšího testu po příletu na náklady cestovatele. Dokument musí být vystaven v angličtině nebo zdarma ověřen íránským velvyslanectvím v zemi vydání certifikátu. Řada aerolinií bez předložení tohoto testu ani neumožňuje nastoupit do letadla již v místě odletu, přičemž věková hranice pro vyžadování testu se může lišit.

Očkované osoby cestující z evropských zemí, u kterých uplynulo alespoň 15 dní od ukončení očkování, nemusí předkládat negativní PCR test. Předkládaný certifikát o očkování musí být v angličtině

Aktuální seznam zemí, ze kterých je po příletu vyžadován nový PCR test na vlastní náklady: Argentina, Bolívie, Kapverdy, Chile, Kolumbie, Kostarika, Egypt, Ekvádor, Litva*, Malajsie, Maledivy, Mongolsko, Namíbie, Paraguay, Peru, Seychelly, Srí Lanka, Súdán, Sýrie, Tanzánie a SAE. *Očkovaní cestující z Litvy jsou z této povinnosti vyňati. 

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země musí před cestou do ČR vyplnit Příjezdový formulář. Zároveň každý cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max 24 h před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku.

Po příjezdu do ČR jsou všechny osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu a nejpozději 14 . den na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace.

Opatření

Opatření

 • Je povinné nosit roušky a rukavice v hromadných dopravních prostředcích. Platí povinnost nosit roušky vevnitř (obchody, úřady, apod.) a venku v případě větší koncentrace osob.
 • V provincii Teherán povinnost nosit roušky na veřejnosti všude. 
 • Pro kulturní instituce a aktivity platí detailnější opatření, která jsou rozhodována na lokální úrovni.
 • Restaurace jsou otevřeny - obsluha je povinna nosit ochranné prostředky a stoly jsou po každém zákazníkovi desinfikovány.
 • Otevřené provozovny musí dodržovat hygienická opatření – jsou vyžadovány roušky, někdy i rukavice. Většina supermarketů či nákupních center při vstupu měří návštěvníkům teplotu.
 • Obecně je preferována platba kartou, zvláště ve větších supermarketech hrozí odmítnutí větší platby v hotovosti (cca od 5 mil. IRR). Upozorňujeme, že v Íránu fungují pouze platební karty vydané v Íránu
 • Omezení přítomnosti na pracovišti může vést k nedostupnosti či zdržení při vyřizování úředních záležitostí.
 • Obchody a služby jsou rozděleny do 4 kategorií:
 • 1) průmysl, základní služby, apod.
 • 2) nákupní centra, tržiště, restaurace, kavárny, obchody s nábytkem, dekoracemi a domácími potřebami, obchody s oblečením, obuví a sportovním vybavením, knihkupectví a papírnictví, hračkářství, květinářství, kadeřnictví, salony krásy, apod.
 • 3) jazyková centra, knihovny, jesle a mateřské školy, vnitřní bazény, tělocvičny, muzea, kina, divadla
 • 4) herní centra, zoo, zábavní parky, kontaktní sporty, akvaparky

Doprava

Doprava

 • Letecká doprava je prakticky na před pandemické úrovni.
 • Vzhledem k neexistenci přímých letů mezi Českem a Íránem je nutné vzít do úvahy i možná opatření leteckých společností i tranzitních zemí.
 • Pozemní hranice jsou uzavřeny pro běžný provoz, výjimky jsou proměnlivé a většinou zaměřené pouze na íránské občany a rezidenty sousedních zemí.
 • Podmínky vstupu se mohou lišit s ohledem na směr překračování hranice.
 • Obecný zákaz cestování mezi provinciemi či městy není zaveden, mohou však být uplatňovány lokální omezení.
 • Omezení se týkají pouze cest osobnímy auty, dle rizikové mapy - rozpoznávání je založeno dle provinčního kódu SPZ.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Užitečné odkazy

Užitečné odkazy

Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

19 / 7 / 2021

BULHARSKO PODMÍNKY PRO DOVOLENOU

Plánujete cestu do Bulharska? Ode dne 19. 7. 2021 do 31. 7. 2021 musí osoby přijíždějící z ČR (počátkem cesty je ČR)...

Celý článek
článek

29 / 6 / 2021

Řecko podmínky pro dovolenou

Každý cestující nad 18 let musí před vstupem na území Řecka, nejpozději den před odletem, vyplnit v angličtině a odeslat oficiální elektronický formulář, tzv. Passenger Locator Form. ...

Celý článek