Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

ÍRÁN - podmínky vstupu

11. březen 2022, aktualizováno 14:40

Podmínky vstupu se liší dle zemí pobytu v posledních 14 dnech. To se může týkat i přestupů, pokud cestovatel strávil v dané zemi více než 4 hodiny, je potřeba se řídit pravidly i pro tranzitní zemi. 

Írán
Írán

Podmínky vstupu do země:

Česko se nachází na žlutém seznamu což znamená, že pro vstup je nutné dokončené očkování, a zároveň negativní test PCR. Děti mladší 12 let nepotřebují k cestě očkování ani test. Írán prodělání nemoci covid-19 neuznává.

Očkovací certifikát musí být v angličtině a musí obsahovat QR kód, číslo pasu, typ vakcíny. Za dokončené očkování se pokládá to, kde uplynulo alespoň 14 dní od druhé dávky (u dvoudávkových vakcín). Írán uznává všechny očkovací látky na seznamu WHO a íránského ministerstva zdravotnictví.

Výsledek testu PCR nesmí být starší 72 hodin. Pokud lhůta uplyne během cesty, může být vyžadováno podstoupení dalšího testu po příletu na náklady cestovatele. Dokument musí být vystaven v angličtině nebo zdarma ověřen íránským velvyslanectvím v zemi vydání certifikátu. Řada aerolinií bez předložení tohoto testu ani neumožňuje nastoupit do letadla již v místě odletu.

Evropský digitální certifikát je uznávaný jak pro očkování, tak pro výsledky testů.

Všichni cestující musí předložit příjezdový formulář, může také být vyžadován aerolinkou již před odletem. Dále každý cestující na palubě letadla obdrží formulář, kterým se ukáže před pasovou kontrolou. Ke kontrole se předkládají oba formuláře, očkovací certifikát a negativní test.


V Íránu jsou zavedeny tyto omezení:

Je povinné nosit roušky v hromadných dopravních prostředcích a vnitřních prostorách. Nedodržování opatření může být pokutováno.

Otevřené provozovny musí dodržovat hygienická opatření – jsou vyžadovány roušky. 

Obecně je preferována platba kartou. Upozorňujeme, že v Íránu fungují pouze platební karty vydané v Íránu.


Podmínky pro návrat do ČR:

Platí povinnost vyplnit příjezdový formulář. Osoby plně očkované, osoby s prodělaným onemocněním v posledních 180 dnech a osoby mladší 12 let mohou do ČR vstoupit bez dalších podmínek. Osoby bez platného certifikátu o očkování nebo prodělání nemoci, které necestují individuální přepravou, předloží před cestou antigenní (max. 24 hodin) nebo PCR test (max. 72 hodin). Následně musí po návratu do ČR podstoupit PCR test, a to 5. až 7. den po vstupu do ČR. Pro vstup cizinců do ČR platí i nadále návratový semafor.

aktualita

6 / 5 / 2022

mistrovství světa v ledním hokeji ve finsku

Od 13.5 - 29.5.2022 se koná 85. ročník mistrovství světa v ledním hokeji ve Finsku.

Celý článek
aktualita

2 / 5 / 2022

Očkování proti žloutence typu A má smysl i v Evropě

Cestujete-li do exotických zemí Asie nebo Afriky, je očkování proti žloutence A vřele doporučené. Překvapivě se ale vyplatí i při výletech po Evropě, zvláště do Středomoří. 

Celý článek