Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

jižní amerika – MOŽNOSTI PREVENCE PŘED CESTOU

4. březen 2022, aktualizováno 08:07

Zimní měsíce lákají cestovatele k návštěvě Jižní Ameriky. Ačkoliv se teď do hlavní pozornosti dostává onemocnění covid-19, před cestami do Jižní Ameriky je vhodné zvážit i prevenci dalších onemocnění. 

Jižní Amerika je velmi rozmanitá jak v přírodních a kulturních zajímavostech, tak i v pohybu v různých teplotních rozmezích, tak i nadmořských výškách od 0 m. n. m. až po vysokohorské oblasti. Jednotlivé země navíc mohou nabízet různý hygienický standard. Před cestou je tak potřeba zvážit veškerou možnou prevenci. Cestovatelé by měli mít povědomí o rizicích spojených se stravováním a sháněním pitné vody, o onemocněních přenášených hmyzem i o možnosti setkání s toulavými psy a dalšími živočichy, kteří mohou přenášet vzteklinu. Pokud je to v případě jejich cesty relevantní, je vhodné seznámit se před cestou i s pravidly pobytu v horách a příznaky vysokohorské nemoci. Cestovatelé by se měli před cestou seznámit nejen s prevencí, ale i s případnými příznaky různých onemocnění, a jak je na místě řešit.

Části onemocnění, která by na cestě mohla hrozit se dá předejít očkování, dalším můžeme předcházet používáním spolehlivých ochranných prostředků, jako jsou repelenty, filtry na vodu, případně dodržováním základních pravidel, která nám poradí specialista na cestovní medicínu. Do výbavy každého cestovatele by měla patřit i vhodně sestavená lékárnička.

Při vstupu do některých zemí Jižní Ameriky může být vyžadován certifikát o provedení očkování proti žluté zimnici. Toto akutní virové horečnaté onemocnění s krvácivými projevy a vysokou smrtností je přenášené komáry a očkování je spolehlivou ochranou proti němu. Certifikát o provedené vakcinaci může být vyžadován i v případě cest do zemí, kde se toto onemocnění nevyskytuje, pokud cestovatel strávil určitý čas v zemi jeho výskytu.

K dalším onemocněním, kterým můžeme předcházet očkováním, patří:

Ze závadné vody a potravy – Hepatitida typu A, břišní tyfus a případně i cholera.

Přenášená zvířaty – Vzteklina je akutním virovým onemocněním, přenosným ze slin nakaženého zvířete. Onemocnění napadá centrální nervový systém a v současné době je smrtelné a neexistuje žádná účinná léčba.

Přenášená krví a tělními tekutinami – Hepatitida B.

Přenášená vzduchem – Meningokokové nákazy, černý kašel, pneumokokové nákazy, spalničky, plané neštovice.

Před každou cestou je také vhodné ověřit si platnost přeočkování proti tetanu.

Připomínáme, že je vhodné konzultovat rizika a vhodnou prevenci s odborníky, proto se na konzultaci ohledně vaší plánované cesty můžete objednat do jednoho z našich center Očkování a cestovní medicíny zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/jizni-amerika.

Vstupní požadavky jednotlivých zemí v souvislosti s epidemií můžete najít zde: https://postcovid.ockovacicentrum.cz/informace-dle-destinaci.

Jižní Amerika
Jižní Amerika

 

aktualita

6 / 5 / 2022

mistrovství světa v ledním hokeji ve finsku

Od 13.5 - 29.5.2022 se koná 85. ročník mistrovství světa v ledním hokeji ve Finsku.

Celý článek
aktualita

2 / 5 / 2022

Očkování proti žloutence typu A má smysl i v Evropě

Cestujete-li do exotických zemí Asie nebo Afriky, je očkování proti žloutence A vřele doporučené. Překvapivě se ale vyplatí i při výletech po Evropě, zvláště do Středomoří. 

Celý článek