Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

Jižní Amerika - Peru, Ekvádor

19. leden 2022, aktualizováno 20. 1. 2022 (11:48)

Zimní měsíce jsou ideální pro návštěvu zemí Jižní Ameriky. Část z nich opět umožňuje přílet turistů na svoje území. Mezi Českou republikou a Peru a Českou republikou a Ekvádorem je v provozu letecké spojení několika společností. Většina z nich je s přestupem. Doporučujeme proto zjistit si podmínky tranzitu přes dané země. 

Peru

Peru opět umožnilo přístup na nejznámější památky, jako je např. Machu Picchu, které je opětovně zpřístupněno po celý den, a ne jen v dopoledních/odpoledních hodinách, dle typu vstupenky.

Machu Picchu
Machu Picchu

Podmínky pro vstup do země:
 • Vyplnit online formulář na webu: https://e-notificacion.migraciones.gob.pe/dj-salud/ nejdříve 72 hodin před cestou.
 • Vstup je umožněn osobám, které se prokážou dokončeným očkováním proti COVID-19 (alespoň 14 dní po 2. dávce, maximální doba uplynulá od 2. dávky není v současné době peruánskou stranou stanovena), anebo předloží potvrzení o negativní PCR testu, který není starší 48 hodin od odběru.
 • Výjimku z předložení testu mají osoby mladší 12 let.
 • Peru pro účely vstupu do země nebo veřejných uzavřených prostor nezohledňuje osoby s prodělaným onemocněním.

Náhradou za vstupní razítko do cestovního dokladu byla z hygienických důvodů vytvořena online varianta, kde si cestující může ověřit registraci vstupu - https://sel.migraciones.gob.pe/servmig-valreg/VerificarTAM . Stránka je pouze ve španělštině a k ověření je potřeba znát typ dokumentu použitého pro vstup, číslo dokumentu, národnost pasažéra a datum příjezdu.

V Peru jsou zavedena tato omezení:

 • Je omezen vstup všem neočkovaným osobám starším 18 let do uzavřených veřejných prostor. Negativní test se nezohledňuje. Vstup je povolen pouze s certifikátem o dokončeném očkování. Od 23.01.2022 je od osob ve věku 50+ pro vstup do uzavřených veřejných prostor požadováno očkování posilující dávkou.
 • Vstup do uzavřených veřejných prostor je možný pouze s dvěma rouškami. Na veřejnosti stačí jedna. Doporučuje se obličejový štít.
 • Jsou zakázány jakékoliv typy shromažďování osob včetně rodinných oslav.

Regiony Peru jsou rozděleny do 3 skupin dle míry závažnosti situace na mírnou, vážnou a velmi vážnou:

 • Skupina Velmi vážné provincie - v současnosti žádná z provincií
 • Skupina Vážné provincie - En Santa y Huaraz (Áncash), Arequipa, Camaná e Islay (Arequipa), Huamanga (Ayacucho), Cajamarca y Jaén (Cajamarca), Cusco, La Convención y Urubamba (Cusco), Huánuco y Leoncio Prado (Huánuco), Ica, Chincha, Pisco y Palpa (Ica), Huancayo, Satipo, Chanchamayo y Tarma (Junín), Chiclayo, Trujillo y Pacasmayo (La Libertad), Lambayeque y Ferreñafe (Lambayeque), Huaura, Barranca, Huaral, Huarochirí, Lima, Provincia Constitucional del Callao (Lima), Ilo y Mariscal Nieto (Moquegua), Piura, Talara, Paita, Sullana, Sechura, Morropón (Piura), y Tacna y Jorge Basadre (Tacna)
 • Skupina Mírné - ostatní regiony a provincie mimo výše uvedených

Pro skupinu vážné platí další opatření:

 • Zákaz vycházení od 23h do 04 h.
 • Povinné nošení roušek na veřejnosti a zachovávání sociálního odstupu na 1,5 metru.
 • V uzavřených prostorech je omezena návštěvní kapacita.
 • Vstup na pláže, k řekám a jezerům je povolen pouze s certifikátem o dokončeném očkování s přísným dodržováním hygienických standardů a od 23. ledna osobám 50+ pouze s posilující dávkou
 • Opatření v otevřeném prostoru jsou bez omezení za současného dodržování hygienických protokolů.

Pro využití vnitrostátní dopravy je povinné předložit certifikát o dokončeném očkování a po dobu cesty se chránit dvěma rouškami. Doporučen je i obličejový štít.

Jsou uzavřeny pozemní hraniční přechody s Kolumbií, Brazílií a Bolívií. Hraniční přechody s Ekvádorem a Chile jsou otevřeny pouze pro obchodní cesty.

Návrat do ČR se řídí aktuálním semaforem: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Titicaca
Titicaca

Zdroj:

https://www.mzv.cz/lima/cz/covid_19_ekvador/index.html
https://www.lima-airport.com/eng/for-passengers/covid-19-protocol/question-covid-19

Ekvádor a Galapágy

Cotopaxi
Cotopaxi

Podmínky pro vstup do země:

 • Předložit Prohlášení o zdravotním stavu cestujícího, které je možno vyplnit před cestou online na webu https://declaracionsalud-viajero.msp.gob.ec/.
 • Vstup je umožněn osobám, které se prokážou dokončeným očkováním proti COVID-19 (alespoň 14 dní po 2. dávce, maximální doba uplynulá od 2. dávky není v současné době ekvádorskou stranou stanovena) a zároveň předloží potvrzení o negativní PCR testu, který není starší 72 hodin od odběru.
 • Neočkovaná osoba z důvodu prodělání covidu v posledních 6 měsících musí předložit certifikát o prodělané nemoci, který v tomto případě zastupuje očkovací certifikát. S tímto dokumentem je ale nezbytné předložit certifikát, ve kterém je zmíněno, že se v zemi původu po dobu 6 měsíců od nakažení neočkuje. Povinností zůstává i negativní PCR test.
 • Výjimku z předkládání certifikátu o očkování mají děti ve věku od 2 do 16 let, které musí předložit pouze negativní výsledek PCR ne starší 72 hodin.
 • Při cestě na Galapágy je navíc nutno vyplnit Průkaz pro kontrolu pohybu tzv. Tarjeta de control de tránsito na webu https://www.gobiernogalapagos.gob.ec/ingreso-a-galapagos/

V Ekvádoru a na Galapágách jsou zavedena tato omezení:

 • Je omezen vstup neočkovaným osobám do některých uzavřených veřejných prostor. Negativní test se nezohledňuje. Vstup je povolen pouze s certifikátem o dokončeném očkování.
 • Povinné nošení roušek ve volném prostranství i v uzavřených budovách/dopravě apod.
 • Doporučené dodržování dvoumetrových rozestupů a dezinfekce rukou při vstupu do uzavřených prostor.

Návrat do ČR se řídí aktuálním semaforem: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Qilotoa
Qilotoa
aktualita

6 / 5 / 2022

mistrovství světa v ledním hokeji ve finsku

Od 13.5 - 29.5.2022 se koná 85. ročník mistrovství světa v ledním hokeji ve Finsku.

Celý článek
aktualita

2 / 5 / 2022

Očkování proti žloutence typu A má smysl i v Evropě

Cestujete-li do exotických zemí Asie nebo Afriky, je očkování proti žloutence A vřele doporučené. Překvapivě se ale vyplatí i při výletech po Evropě, zvláště do Středomoří. 

Celý článek