Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Kazachstán

30. červen 2020, aktualizováno 11. 10. 2021 (10:20)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Kazachstán notifikoval dne 4.května 2021 prodloužení pozastavení bezvízového styku s 57 státy včetně ČR do 31. prosince 2021. Turistická víza v současné době ZÚ Kazachstánu v Praze nevydává.

Platí povinnost předložení negativního PCR testu COVID-19 při překročení všech typů hraničních přechodů tj. letištních, mořských, říčních, železničních a silničničních. Všechny osoby musí podstoupit kontrolu teploty při vstupu na území Kazachstánu a vyplnit formulář. Zároveň musí předložit negativní PCR test na COVID-19, který nesmí být starší než 72 hodin (od odběru vzorku) při překročení státní hranice Kazachstánu.

Děti do 5 let věku PCR test nemusí předkládat v případě, že doprovázející osoby tento test předloží.

Bez předložení negativního PCR testu na COVID-19, nesmí cizinec vstoupit na území Kazachstánu. 

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře.

Před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem) cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 hodin od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max. 72 hodin od odběru). Dopravci neumožní přepravu cestujícím, kteří nepředloží test na přítomnost SARS-CoV-2 a příjezdový formulář. Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace.

V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba míz výsledek testu před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den, RT-PCR test. Do doby výsledku RT-PCR testu je nutná samoizolace.

Výjimku z povinností uvedených výše mají lidé, kteří byli očkování před více jak 14 dny poslední dávkou vakcíny proti covidu-19.

Opatření

Opatření

  • Opatření se liší dle regionů.
  • Nadále platí zákaz pořádání hromadných akcí, výstav, fór a konferencí, též rodinných sešlostí.
  • O víkendech je povolena činnost obchodních center, ve kterých se nacházejí vakcinační stanice.
  • Nošení roušek je povinné zejména ve vnitřních prostorech.

Doprava

Doprava

  • V současné době funguje mezinárodní letecké spojení z Kazachstánu do těchto měst: Moskva, Frankfurt, Dubaj, Sharm El Sheikh, Istanbul, Minsk, Kyjev, Male.
  • Do ČR se lze přepravit tranzitem přes Moskvu, Frankfurt, Istanbul, Kyjev. 
  • Městská autobusová doprava v hlavním městě funguje i o víkendech. MHD v největších městech Kazachstánu také funguje.
  • Standardně funguje i autobusová a vlaková doprava, ale spojů je méně, než ve standardním režimu. 
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Užitečné odkazy

Užitečné odkazy

Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

18 / 10 / 2021

na dovolenou na maledivy

Všichni návštěvníci (včetně turistů) jsou povinni po příletu předložit negativní výsledek testu PCR provedeného...

Celý článek
článek

4 / 10 / 2021

Cestování s dětmi – podmínky pro vstup do sousedních zemí

Plánujete cestu s dětmi do Rakouska, Německa, Polska nebo Slovenska? Podívejte se na aktuální podmínky vstupu, které platí pro děti.

Celý článek