Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Kosovská republika

28. květen 2020, aktualizováno 22. 1. 2021 (10:23)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu:  Všichni cizí státní příslušníci přijíždějící do Kosova z vysoce rizikových zemí dle aktuálního seznamu ECDC se musí prokázat negativním RT-PCR testem ne starším než 72 hodin. Pokud test nemají, musí vstoupit do izolace po dobu 7 dnů. Tato podmínka platí recipročně pouze pro země se stejným požadavkem vůči Kosovu. Vzhledem k vysokému výskytu onemocnění COVID-19 v ČR (a podmínky testu pro přijíždějící z Kosova do ČR) je vyžadován negativní test na toto onemocnění i u občanů ČR. Ze sousedních zemí platí reciproční povinnost testu v případě Bosny a Hercegoviny a Černé Hory.

Výjimky z požadavku testu platí zejména pro osoby, které vstupují do Kosova prostřednictvím mezinárodního letiště v Prištině za účelem tranzitu, pokud se na území Kosova nezdrží více než 3 hodiny; dále pro osoby, které vstupují na území Kosova prostřednictvím hraničních silničních přechodů za účelem tranzitu přes mezinárodní letiště v Prištině, pokud se prokážou letenkou a pokud se na území Kosova nezdrží více než 3 hodiny; pro profesionální řidiče mezinárodní dopravy při dodržení mezinárodních přepravních protokolů; pro cestující mezinárodní autobusové dopravy za podmínky, že opustí Kosovo do 5 hodin a pro zahraniční diplomaty akreditované v Kosovu včetně jejich rodin. Pokud test nemají, musí vstoupit do izolace po dobu 7 dnů.

Otevřeny jsou pozemní hranice se všemi sousedy, všichni cestující přijíždějící do Kosova se musí na hranici podrobit lékařské kontrole:

 • se Srbskem – Merdarë/Merdare, Jarinjë/Jarinje, Dheu i Bardhë/Bela Zemlja, Muqibab, Mutivod, Brnjak/Bërnjak
 • s Albánií – Vërmicë/Vermica, Qafë Prush, Qafë Morinë, Shishtavece/Sistavece, Orqushë/Orčuša, Borje
 • s Černou Horou – Kulla/Kulina
 • se Severní Makedonií - Hani i Elezit/Elez Han, Glloboqicë/Globočica, Stançiq/Stančić.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Opatření

Opatření

 • Povinnost pro všechny občany nosit ochranné roušky přes nos a ústa, dodržovat 2 m rozestupy a nezbytná hygienická opatření.
 • Provozovatelé restaurací a barů musí zajistit, aby rozestupy mezi stoly byly nejméně 2 metry.
 • Při vstupu do veřejných budov jsou všechny osoby povinny podrobit se měření tělesné teploty.
 • Vzhledem k výrazně zhoršené epidemiologické situaci v zemi přijala vláda rozhodnutí obsahující nová opatření, jejichž cílem je zabránit dalšímu šíření pandemie COVID-19. Těmito opatřeními se určuje rozsah karantény a činnost gastronomických zařízení v závislosti na místě / zóně, ve které se obyvatelstvo a zařízení nachází. Mezi hlavní body rozhodnutí patří opatření pro obce, které jsou rozděleny do tří zón (červená, žlutá a zelená) podle rizikovosti možnosti šíření pandemie:

červená zóna – municipality s vysokým rizikem (více než 150 nakažených osob na 100 tisíc obyvatel za týden)

od 21:30-5:00:

 • Zákaz pohybu občanů mimo bydliště a podnikatelské činnosti.
 • Zákaz vstupu/vjezdu a výstupu/výjezdu z těchto municipalit. Výjimky se vztahují na zdravotníky, bezpečnostní služby apod.
 • Činnost hospodářských, obchodních a gastronomických subjektů je zakázána od 21:00-05:00 s výjimkou služeb “take away” a dodávkové služby.
 • V této nejrizikovější skupině jsou: Priština, Kosovo Polje, Obilič, Severní Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok a Leposavić, Podujevo a (Jižní) Mitrovica.

žlutá zóna – municipality se středním rizikem (výskyt 76-150 nakažených osob na 100 tisíc obyvatel za týden)

 • Činnost obchodních a gastronomických zařízení je zakázána od 22:00-05:00 s výjimkou služeb “take away” a dodávkové služby.

zelená zóna – municipality s nízkým rizikem (výskyt do 75 nakažených osob na 100 tisíc obyvatel za týden)

 • Činnost obchodních a gastronomických zařízení je zakázána od 22:00-5:00 s výjimkou služeb “take away” a dodávkové služby.
Doprava

Doprava

 • Komerční letecké spojení s Kosovem je obnoveno (aktuálně platí omezení některých leteckých společností).
 • Provoz taxislužby byl obnoven s omezeným počtem pasažérů. 
 • Železniční doprava byla obnovena. 
 • Městská a meziměstská doprava byla obnovena s omezením počtu pasažérů.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek