Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Litva

28. květen 2020, aktualizováno 11. 1. 2021 (17:22)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Litva zavedla rozdělení států do čtyř skupin podle počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní, procenta pozitivních testů z testů provedených za 7 dní a kvantity testů (počtu testů na 100 tisíc obyvatel) za 7 dní. Seznam rozdělení států podle epidemiologického ohrožení má být zveřejňován každý pátek s platností od následujícího pondělí. 

Zelené (počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je menší než 25 a podíl pozitivních testů je menší než 4%), žluté (počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je menší než 50 a podíl pozitivních testů je větší než 4% nebo počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je 25 - 150 a podíl pozitivních testů menší než 4%), červené (počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je větší než 50 a podíl pozitivních testů větší než 4% nebo počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je větší než 150) a šedé (nedostatečné údaje).

Cestovatelé z tzv. červených států (mezi něž patří i ČR) musí při vstupu do Litvy buď předložit negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin nebo setrvat v Litvě v 10denní izolaci s možností provedení testu na koronavirus v místě (jako samoplátce) a v případě negativního výsledku ukončení izolace.

Každý cestující přijíždějící do Litvy prostředky hromadné přepravy se musí před odjezdem zaregistrovat na webových stránkách litevského Národního centra veřejného zdraví nebo Ministerstva zdravotnictví (jde o identický formulář) a obdržené potvrzení - tzv. QR kód – předložit při nástupu do letadla, trajektu, autobusu nebo vlaku.

Cestující přijíždějící do Litvy za účelem pobytu (neplatí pro tranzit) autem, se musí zaregistrovat na webových stránkách litevského Národního centra veřejného zdraví nebo Ministerstva zdravotnictví (jde o identický formulář) do 12 hodin od vstupu do země.

Tranzit přes Litvu je povolen, není třeba předkládat negativní test na koronavirus ani setrvávat v izolaci. Pro tranzit neplatí podmínka registrace na webových stránkách Národního centra veřejného zdraví. Podmínkou je rychlý průjezd Litvou bez zbytečných zastávek a bez noclehu.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Opatření

Opatření

  • Na veřejnosti je povoleno shromažďovat se ve skupinách do 5 osob, s výjimkou členů rodiny, při zachování rozestupů mezi osobami nejméně 2 metry;
  • osoby starší 6 let musí nosit roušku s přikrytím úst a nosu všude;
  • stravovací zařízení nemohou obsluhovat návštěvníky na místě, ale musí zajistit výdej jídla s sebou nebo rozvoz jídla; 
  • provoz ubytovacích zařízení není omezen; 
  • jsou zakázány všechny komerční a nekomerční kulturní, zábavní a sportovní akce, s výjimkou významných sportovních utkání bez diváků a pohřbů s maximálně 10 účastníky; 
  • provoz prodejen a servisních míst není pozastaven, musí však muset splňovat podmínku 10 metrů čtverečních na jednu osobu.

Doprava

Doprava

  • Obnovují se mezinárodní letecká spojení.
  • Funguje oboustranně trajekt Klajpeda (Litva) – Kiel (Německo).
  • Přejezd litevsko-polských a litevsko-lotyšských hranic po silnici je možný přes všechny hraniční přechody.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek