Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Litva

28. květen 2020, aktualizováno 9. 4. 2021 (20:39)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Je povinný negativní test ne starší než 48 hodin přeložený do litevštiny, angličtiny nebo ruštiny (lze ho podstoupit i v Litvě do 24 hodin od vstupu do země) a 14denní izolace bez ohledu na výsledek testu. Izolaci lze zkrátit, když nový test podstoupený 10. den po příjezdu bude negativní.

Test a izolace nejsou povinné pro osoby, které postoupily očkování nebo v období 90 dnů před vstupem na území LT onemocněly na COVID-19.

Každý cestující přijíždějící do Litvy prostředky hromadné přepravy se musí před odjezdem zaregistrovat a obdržené potvrzení - tzv. QR kód – předložit při nástupu do letadla, trajektu, autobusu nebo vlaku. Cestující přijíždějící do Litvy za účelem pobytu autem, se musí zaregistrovat do 12 hodin od vstupu do země.

Podmínka testu, izolace a registrace se nevztahuje na osoby, které přes Litvu jen tranzitují!!! Podmínkou je rychlý průjezd Litvou bez zbytečných zastávek a bez noclehu.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty.

Následně předloží druhý PCR test provedený v ČR, který přicestující podstoupí do 5 dnů od příjezdu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. 

Opatření

Opatření

 • Na veřejnosti není povoleno shromažďovat ve skupinách, s výjimkou členů rodiny, při zachování rozestupů mezi osobami nejméně 2 metry;
 • osoby starší 6 let musí ve vnitřních prostorách a v dopravních prostředcích nosit roušku s přikrytím úst a nosu. Venku není rouška povinná, pokud se dodržují odstupy minimálně 2 metry;
 • stravovací zařízení nemohou obsluhovat návštěvníky na místě, ale musí zajistit výdej jídla s sebou nebo rozvoz jídla;
 • provoz ubytovacích zařízení není omezen;
 • jsou zakázány všechny komerční a nekomerční kulturní, zábavní a sportovní akce, s výjimkou významných sportovních utkání bez diváků a pohřbů s maximálně 10 účastníky;
 • provoz prodejen a servisních míst není pozastaven, musí však muset splňovat podmínku 10 metrů čtverečních na jednu osobu;
 • činnost a obsluha zákazníků ve státních a obecních institucích je organizována na dálku nebo částečně na dálku, s výjimkou případů, kdy musí být příslušné funkce vykonávány na pracovišti. Soukromému sektoru je doporučen stejný pracovní režim jako ve veřejném sektoru;
 • zdravotnická zařízení musí zajistit obsloužení pacientů. Po posouzení - osobní nebo vzdálenou formou - zdravotního stavu pacienta musí rodinný lékař nebo jiný zdravotnický pracovník zvolit způsob poskytnutí služby nejlépe vyhovující zájmům pacienta.

Setká-li se návštěvník z ČR během svého pobytu v Litvě s osobou nakaženou COVID-19 nebo v Litvě koronavirem onemocní nebo je pro něj karanténa povinná na základě podmínek vstupu do Litvy, platí následující:

 • karanténu lze trávit v ubytovacím zařízení, izolace jinde se nevyžaduje; 
 • během karantény si cizinec hradí náklady na ubytování a stravu sám;
 • v případě onemocnění hospitalizace není nutná, pokud se nemocný cítí dobře, o příp. hospitalizaci rozhodne lékař.

Doprava

Doprava

 • Průběžně se obnovují pravidelná mezinárodní letecká spojení z Vilnisu, Kaunasu a Palangy. 
 • Nadále funguje oboustranně trajekt Klajpeda (Litva) – Kiel (Německo). 
 • Přejezd litevsko-polských a litevsko-lotyšských hranic po silnici je možný přes všechny hraniční přechody.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
článek

30 / 3 / 2021

Vystavení certifikátů vztahujících se k onemocnění COVID-19

V našich centrech Očkování a cestovní medicíny máte možnost nechat si vystavit několik typů certifikátu (v českém,...

Celý článek
aktualita

23 / 3 / 2021

Očkování proti covid-19 - nejčasTější dotazy

Přečtěte si nejčastější dotazy a odpovědi k očkování proti onemocnění COVID-19.

Celý článek