Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Lotyšsko

28. květen 2020, aktualizováno 18. 1. 2021 (09:15)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Od 15. 1. je po příjezdu do Lotyšska nutné předložit negativní výsledek testu na COVID-19 ne starší než 72h a následně zůstat v 10-denní domácí samoizolaci. Pozn.: negativní testy budou kontrolovány jak na pozemních hranicích, tak na mezinárodním letišti v Rize, resp. před nástupem do letadla před příletem do Rigy.

Před cestou do Lotyšska je nutné se registrovat formou elektronického dotazníku. Formulář musí vyplnit každý přijíždějící dospělý a taktéž je potřeba vyplnit formulář za nezletilé děti. Formulář nesmí být vyplňován dříve než 48 hodin před překročením lotyšských hranic. Po vyplnění formuláře obdržíte QR kód, který ukážete při kontrole na hranicích. Data vyplněná do formuláře budou uchovávána po dobu 30 dnů. Odkaz na formulář zde.

Podmínky pro návrat do ČR: Pokud cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) nepobývali před vstupem do ČR déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území červených zemí dle semaforu MZ ČR, mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Cizinci, kteří do ČR přijíždějí za prací či studiem, budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit negativní PCR test.

Opatření

Opatření

  • Ke dni 9. 11. byl v Lotyšsku vyhlášen nouzový stav; nyní s platností do 07.02.2021.
  • Je povinné nošení roušek (ochrany dýchacích cest) v prostředcích hromadné dopravy.
  • Další povinností je dodržovat sociální vzdálenost 2m a jsou stále zakázána shromáždění většího množství osob.
  • Jsou otevřeny obchody a obchodní centra.
  • Veřejná stravovací zařízení mohou být otevřena v době od 6:30 do 24:00 hod.
  • Pokud se cizinec (občan ČR) v Lotyšsku setká s nemocným nemocí COVID-19 nebo sám onemocní, je nutno podstoupit test na koronavirovou infekci, vyhledat lékaře a dodržovat jeho doporučení. To zahrnuje i povinnost dvoutýdenní karantény na území Lotyšska.

Doprava

Doprava

  • Od 15.1.2021 už nebude omezována přímá mezinárodní osobní doprava. Doporučujeme sledovat webové stránky konkrétních dopravců pro aktuální informace o dostupných spojích.
  • Pro všechny cestovatele, tedy i pro tranzit, platí povinnost vyplnit elektronický formulář (viz výše).
  • I pro tranzitující cestovatele (včetně řidičů nákladní dopravy) je nutno před vstupem na území Lotyšska vyplnit elektronický dotazník.

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek