Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Nepál

16. červen 2020, aktualizováno 10. 10. 2021 (21:17)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Nepál částečně obnovil pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu cestujících.

Nepál již obnovil udělování víz po příjezdu do země. Zrušen byl také povinný požadavek zůstat v karanténě u plně očkovaných osob, které obdržely obě dávky vakcíny nejméně 14 dní před příjezdem do Nepálu a mají negativní test PCR absolvovaný 72 hodin před jejich odletem do Nepálu. Děti mladší 5 let nemusí být očkovány ani nemusí absolvovat PCR test. Děti ve věku od pěti do 18 nemusí být očkované, avšak musí podstoupit PCR test. Všichni cizinci bez ohledu na očkování musí po příletu podstoupit antigenní test. V případě pozitivního výsledku u očkovaných cestujících musí tito zůstat v povinné hotelové karanténě. Pokud bude výsledek negativní, mohou odjet přímo na místo určení. Cizinci, kteří přijíždějí do Nepálu za účelem horolezectví a trekkingu, navíc musí předložit důkaz, že obdrželi povolení od příslušných vládních úřadů v Nepálu a že si mají na pobyt rezervovaný hotel. 

Neočkovaní cestující musí předložit potvrzení o rezervaci na minimálně 7 dní v některém z akreditovaných hotelů a po příletu do Nepálu se do takového hotelu na vlastní náklady uchýlit do karantény. 

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země musí před cestou do ČR vyplnit Příjezdový formulář.

Před zahájením cesty do ČR cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 hodin od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max. 72 hodin od odběru). Stejně tak musí cestující disponovat potvrzením o rezervaci na RT-PCR test, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území České republiky a mít toto potvrzení připraveno pro hraniční kontrolu. Dopravci neumožní přepravu cestujícím, kteří nepředloží test na přítomnost SARS-CoV-2, příjezdový formulář a rezervaci na RT-PCR, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území ČR. Po vstupu na území ČR se nejdříve 10. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace.

Výjimku z povinností uvedených výše mají lidé, kteří byli očkování před více jak 14 dny poslední dávkou vakcíny proti covid-19. Podrobnosti a další výjimky najdete v ochranném opatření.

Opatření

Opatření

  • Život se vrátil téměř do normálu, školy, tělocvičny, stadiony a veřejná doprava mimo jiné obnovily své služby stejně jako před pandemií.
  • V údolí hlavního města Káthmándú však stále platí některá restriktivní opatření, i když řada z nich již byla zrušena. Městská i mimoměstská hromadná doprava funguje. Obchody fungují do 19:00 hodin. Restauracím je povoleno provozovat rozvážkové služby do 19:00 hodin. Povolen byl i provoz kinosálů, tanečních a nočních klubů s maximální obsazeností 50 %.
Doprava

Doprava

  • Nepál částečně obnovil pravidelnou mezinárodní leteckou přepravu cestujících.
  • Mezi Indií a Nepálem existuje letecká doprava pouze v rámci “vzduchových bublin”.
  • Společnosti Nepal Airlines a Air India provozují na trase Káthmándú - Dillí po třech letech týdně.
  • Vnitrostátní letecká přeprava plně funguje.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

18 / 10 / 2021

na dovolenou na maledivy

Všichni návštěvníci (včetně turistů) jsou povinni po příletu předložit negativní výsledek testu PCR provedeného...

Celý článek
článek

4 / 10 / 2021

Cestování s dětmi – podmínky pro vstup do sousedních zemí

Plánujete cestu s dětmi do Rakouska, Německa, Polska nebo Slovenska? Podívejte se na aktuální podmínky vstupu, které platí pro děti.

Celý článek