Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Norsko

29. květen 2020, aktualizováno 18. 1. 2021 (20:27)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Platí povinnost prokázat se potvrzením o negativním PCR testu na covid-19. Potvrzení nesmí být starší než 72 hodin. 

Pokud nemá cestovatel v Norsku trvalou adresu a není schopen se prokázat písemnou garancí zaměstnavatele či zákazníka o zajištěném vhodném ubytování pro absolvování karantény či písemným potvrzením ubytovacího zařízení k možnosti přečkání karantény v jeho pro tento účel vhodných prostorách, je povinen strávit dobu karantény v tzv. karanténních hotelech. (vztahuje se i na turisty či zahraniční rodinné příslušníky přijíždějící do Norska na návštěvu). 

Norští občané a rezidenti s pobytem v Norsku cestující zpět z České republiky jsou z povinnosti předkládat negativní test vyjmuti, ale jsou povinni nastoupit do desetidenní karantény.

Dále platí povinnost digitální registrace pro všechny osoby překračující hranici (ne dříve než 72h před očekávaným přechodem hranice), prostřednictvím formuláře; po vyplnění cestovatel obdrží elektronické potvrzení, které je třeba předložit policii na hranicích; umožněna je i registrace prostřednictvím papírového formuláře, který se po vyplnění předkládá na hranici) a absolvování PCR-testu nejpozději do 24h po příjezdu do země pro všechny osoby přijíždějící z tzv. červených zemí. Testování je možné podstoupit zdarma přímo na otevřených hraničních přechodech.    

Seznam zemí a jejich zabarvení na cestovním "semaforu" se nejméně každých 14 dní reviduje v závislosti na epidemiologické situaci v jednotlivý ch zemích seznamu.

Podmínky pro návrat do ČR: Pokud cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) nepobývali před vstupem do ČR déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území červených zemí dle semaforu MZ ČR, mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Cizinci, kteří do ČR přijíždějí za prací či studiem, budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit negativní PCR test.

Opatření

Opatření

  • Lidé přijíždějící do země se symptomy nachlazení či chřipky musí jít do izolace a vydržet v ní minimálně do 7. dne po odeznění všech příznaků. 
  • Jednotlivci v karanténě, ale bez symptomů, mohou opustit místo karantény v případě, že se snaží dostat mimo Norsko do své domovské země. 
  • Přeprava z místa karantény do místa odjezdu/odletu musí být realizována v souladu místními zdravotními opatření.

Doprava

Doprava

  • V zemi funguje vnitrostátní letecká, vlaková i silniční přeprava osob, byť v omezeném režimu. 
  • Platí výzva vlády k omezení cestování v zemi na nezbytné minimum.
  • Jsou nastavena pravidla pro rekreační cestování související s uvolněním zákazu pobytu a přespávání na chatách v přírodě. Před přesuny do jednotlivých částí Norska je místními úřady důrazně doporučováno seznámit se s případnými lokálními restrikcemi a pravidly na webových stránkách příslušných krajů či obcí. 
  • Cestovat nesmí nemocní či lidé v karanténě. 
  • Neměly by být podnikány cesty či volnočasové aktivity, které mohou s velkou mírou pravděpodobnosti vést k nutnosti volat záchrannou službu. 
  • Při cestování by se lidé měli maximálně vyhýbat veřejné dopravě. I během cestování platí pravidlo 1m odstupů.

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek