Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

Očkování proti žloutence typu A má smysl i v Evropě

2. květen 2022, aktualizováno 6. 5. 2022 (13:55)

Cestujete-li do exotických zemí Asie nebo Afriky, je očkování proti žloutence A vřele doporučené. Překvapivě se ale vyplatí i při výletech po Evropě, zvláště do Středomoří. 

Virová hepatitida typu A, nazývaná také infekční žloutenka typu A a často známá jako nemoc špinavých rukou, je zánětlivé onemocnění jater způsobené virem. Tento virus je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu.

Nejlepší ochranou je důsledná hygiena zejména mytí rukou po každém použití WC, před jídlem, po příchodu zvenku. Chceme-li se vyhnout nákaze z jídla, nekupujme tepelně nedostatečně zpracované jídlo ve stáncích, v cizině pijme jen balenou vodu, nebezpečné mohou být i kostky ledu v nápojích.

Riziko nákazy stoupá v situacích s omezenými hygienickými standardy či zdroji pitné vody: na letních táborech, v kempech, v cizině, na hromadných akcích, při úzkém kontaktu s místními.

Onemocnění virovou hepatitidou A znamená izolaci na infekčním oddělení, dlouhodobou pracovní neschopnost, dietní opatření a léčbu po dobu několika měsíců. Nejúčinnější prevencí je očkování.

Očkovaná osoba nejen neonemocní, ale netýkají se jí po kontaktu s nemocným ani případná karanténní opatření, která u virové hepatitidy A trvají až 50 dní s nutností odběrů krve, v některých případech s pracovními omezeními u epidemiologicky závažných povolání, tedy u lidí, kteří pracují s potravinami, jako jsou kuchaři, číšníci nebo jiní pracovníci při výrobě potravin.

Více informací o tomto onemocnění a možnosti očkování najdete zde.

Počty výskytů případů za rok 2020 v různých destinacích:

Počty výskytů onemocnění žloutenky typu A
Počty výskytů onemocnění žloutenky typu A

Zdroj: https://atlas.ecdc.europa.eu/public/index.aspx?Dataset=27&HealthTopic=25

Opatření a léčba onemocnění
V případě, že ošetřující lékař zjistil nebo má podezření na onemocnění virovým zánětem jater, nařizuje izolaci pacienta na infekčním oddělení a podává hlášení epidemiologickému oddělení příslušné OOVZ, se kterým pak spolupracuje. Osoby podezřelé z nákazy se podrobují karanténním opatřením (nezaměňovat s karanténou). U virové hepatitidy typu A jsou lékařsky vyšetřeny do 3 dnů po izolaci pacienta, dále minimálně za 30 a 50 dnů po posledním styku s nemocným. Určeným osobám je aplikován normální lidský imunoglobulin, případně očkovací látka.

V akutní fázi je důležitý klid na lůžku. Dále je nutné dodržovat vhodnou dietu a to nejen v akutní fázi, ale i rekonvalescenci. Zpočátku je doporučována dieta glycidová (čaj, glukóza, suchary, starší pečivo, kompoty, kaše), po několika dnech lze přidat bílkoviny (mléko, tvaroh, drůbež, vařené hovězí maso). Je nutno se vyvarovat přepalovanému tuku, koření, alkoholu a uzeninám. Pacientovi se podávají vitamíny B a C. Po onemocnění dochází k celoživotní imunitě, tj. ochraně před opakovaným onemocněním.

aktualita

6 / 5 / 2022

mistrovství světa v ledním hokeji ve finsku

Od 13.5 - 29.5.2022 se koná 85. ročník mistrovství světa v ledním hokeji ve Finsku.

Celý článek
aktualita

14 / 4 / 2022

z ostravy do varšavy, a pak do celého světa

Procestujte celý svět. Využijte letecké spojení z Ostravy do Varšavy a následných letů do Evropy, Severní Ameriky a Asie.

Celý článek