Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Omán

4. červen 2020, aktualizováno 22. 1. 2021 (14:43)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Od 18.1.2021 rozhodl Omán o uzavření pozemních hranic s možností prodloužení. Letecké spojení zůstává beze zeměny.

Do Ománu mohou vstoupit cizinci s platným pobytovým povolením (iqama) a držitelé platných turistických, návštěvních nebo obchodních "express" víz. Víza po příletu zatím nejsou obnovena. Všichni cizinci musí při vstupu prokázat mezinárodní zdravotní pojištění, které pokrývá i náklady spojené s případnou léčbou a hospitalizaci v důsledku covid-19, a to po dobu min. 30 dnů (poskytuje Oman Air u všech letenek do 31.3.2021), potvrzení o ubytování v Ománu a dostatek finančních prostředků k pokrytí svých nákladů během karantény.

Podmínkou umožnění vstupu je již před nástupem cesty negativní PCR test ne starší než 72 hodin před cestou a povinná karanténa.

Před odjezdem je třeba vyplnit online formulář pro předběžnou registraci.

Dále před odletem je třeba si nainstalovat mobilní aplikaci Tarassud+ a ihned po příletu podstoupit ještě na letišti PCR test (test nutno objednat a uhradit před odletem prostřednictvím aplikace , poplatek činí 25 OMR) v případě, že pobyt přesáhne 7 dní, setrvat 7 dní v karanténě a poté 8. den podstoupit další test. Během karantény je nutné nosit sledovací náramek (poplatek 6 OMR). Děti do 15 let jsou z testování na covid-19 vyjmuty, stejně jako diplomaté a posádky letadel.

Občané ČR mohou do Ománu vstoupit bez víz pro pobyt do 14 dnů, pokud předloží při vstupu platnou zpáteční letenku, rezervaci ubytování a pojištění. Zatím není jasné, jaké požadavky na izolaci je třeba dodržovat. Každý, kdo uvažuje o této možnosti, by měl vyhledat další podrobnosti u své letecké společnosti, cestovní společnosti, nebo ománského velvyslanectví, např. Velvyslanectví Sultanátu Omán ve Vídni. 

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Opatření

Opatření

  • Mohou se konat svatby až do 50 osob, jsou znovuotevřeny kinosály, bowlingová centra, parky, pláže, turistické resorty, kosmetické salóny a sportovní kluby, rehabilitační centra, jesle a školky, 
  • Jsou povoleny výstavy a konference, otevřeny tzv. Food Courty v obchodních domech (pouze s 50% kapacitou), maloobchody, tržiště, dětské koutky a zábavní centra. 
  • Povolen je vstup dětí mladších 12 let do obchodů, povoleny jsou sportovní aktivity bez publika, otevírají se turistická místa - muzea, pevnosti, hrady a zámky. 
  • Stále platí zákaz shromažďování. 
Doprava

Doprava

  • Došlo k částečnému obnovení mezinárodních letů 2x týdně.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek