Výhodou antigenních testů je jednoznačně jejich
rychlost, cca 15-30 minut,
snadné provedení a relativně nízká cena. Diagnostika infekce antigenními testy je založená na detekci antigenu původce infekčního onemocnění. Antigenní test nelze v žádném případě chápat jako ekvivalent PCR-testů a jejich použití je potřeba vhodně načasovat.
Testy lze použít u bezpříznakových jedinců bez kontaktu s onemocněním nebo pro screening na letištích nebo na hraničních vstupech.
Výsledky je nutné interpretovat opatrně, v souvislosti s danou epidemiologickou situací a při hodnocení nálezů je potřeba pamatovat na riziko falešné negativity. Pokud bude výsledek testu provedeného samovyšetřením hodnotit laik a výsledek nebude jednoznačný, je vždy nutné vyšetření opakovat a výsledek nálezu musí hodnotit odborník - specialista.
Nejvyšší pravděpodobnost zachycení antigenu SARS-CoV-2 v klinickém materiálu je těsně před manifestací onemocnění, tzn. 1 den před začátkem příznaků až do 5 dnů od začátku příznaků.
Diagnostické soupravy pro detekci antigenu SARS-CoV-2 musí mít
CE IVD certifikaci a současně deklarovanou
citlivost nejméně 90 %.
Test pro svou rychlost a snadnou dostupnost není vázán na provedení v mikrobiologické laboratoři a lze jej považovat za jeden z tzv. point-of-care testů (POCT). Výsledek vyšetření vypovídá pouze o situaci v okamžiku odběru klinického materiálu.
Seznam antigenních testů, kterým MZ ČR udělilo výjimku do 30. 6. 2021 se pravidelně aktualizuje na stránkách MZ
zde.
MUDr. Blanka Boualay
Centrum Očkování a cestovní medicíny, Praha 5
1. 5. 2021