Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

příprava na cesty

31. květen 2021, aktualizováno 08:49

Chystáte se strávit letošní dovolenou v České republice nebo v některé zemi Evropy? Zvažte před cestou prevenci virové hepatitidy A známé také pod názvem „nemoc špinavých rukou“. Očkování proti tomuto onemocnění patří spolu s očkováním proti tetanu mezi tzv. „základní cestovatelská očkování“.

Virová hepatitida typu A (VHA), nazývaná také infekční žloutenka typu A, je zánětlivé onemocnění jater způsobené virem. Vyskytuje se na celém světě. Virus hepatitidy typu A lze ale přenést nejen rukama, ale i potravinami či vodou, nebo ledem v nápojích. V zemích s nízkým hygienickým standardem, kde je riziko výrazně vyšší, postihuje spíše děti, ve vyspělých zemích osoby každého věku, kromě těch, které již onemocnění prodělaly nebo byly očkovány. V České republice se vyskytuje i v menších či větších epidemiích, v roce 2016 bylo zaznamenáno 930 případů. V některých případech se jedná o importované onemocnění ze zahraničí.

Kompletní očkování proti VHA sestává ze dvou dávek. Po ukončení dvoudávkového schématu je očkovaný chráněný dlouhodobě (na desítky let).

Objednat se na očkování či získat více informací můžete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Díky imunitě, kterou člověk získá očkováním, se vyhne nepříjemným karanténním opatřením, pokud se virová hepatitida A vyskytne v jeho okolí, což je zvláště důležité u dětí.

Na očkování je možné využít příspěvky zdravotních pojišťoven, více info najdete zde.

Cestování
Cestování
aktualita

22 / 6 / 2021

Do Chorvatska nově pouze s „občankou“ nebo pasem

Česko bylo Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zařazeno na seznam zelených zemí tzn. Zemí s...

Celý článek
aktualita

3 / 6 / 2021

covidpass: aktuální informace

Země Evropské unie se dohodly na podmínkách CovidPassu, který má dle posledních informací začít platit od 1.července a bude mít omezenou dobu platnosti na jeden rok.

Celý článek