Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Rakousko

31. květen 2020, aktualizováno 18. 1. 2021 (10:07)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Od 19.12.2020 je při příjezdu z ČR a dalších zemí EU/EHP, Švýcarska, Andorry, Monaka, San Marina, Vatikánu a Velké Británie, vyžadována 10denní karanténa, a to i tehdy, kdyby cestovatel předložil negativní test na covid-19. Lékařské potvrzení o prodělání onemocnění covidem-19 není důvodem k upuštění od povinnosti testu/karantény. Karanténu je možné ukončit, pokud osoba nejdříve pět dní po příjezdu absolvuje PCR či antigenní test na SARS-CoV-2 s negativním výsledkem (náklady na test si hradí sama).

Zde naleznete formuláře, které jsou od 15. ledna 2021 při příjezdu do Rakouska vyžadovány. Registrace se nevyžaduje při tranzitu.

Povinnost test/karanténa se nevztahuje na osoby při průjezdu Rakouskem bez zastávky.

Výjimky budou platné např. pro pendlery, obchodní cesty apod. Zpřísněná pravidla budou platit min. do 24. ledna 2021. 

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Opatření

Opatření

  • Z rozhodnutí rakouské vlády od 26. 12. 2020 přešlo Rakousko do třetího lockdownu. Od 26.12. 2020 do minimálně 7.2. 2021 platí níže uvedené.
  • Od 25.1. je zavedena povinnost nosit v obchodech a ve veřejné dopravě respirátor FFP2.
  • Budou uzavřeny obchody (s výjimkou základních potřeb jako jsou potraviny, lékárny, drogerie apod.), služby s úzkým kontaktem se zákazníky, nadále zůstane uzavřena gastronomie či hotely, kulturní zařízení a muzea.
  • Omezení vycházení bude opět platit po celý den (24hodin/7dní) - opustit bydliště bude možné pouze z důvodu práce, pokrytí základních potřeb denního života, pomoci druhým či fyzického/psychického zotavení (procházka venku, běh, apod.).

  • Venku bude možné provozovat zimní sporty, jako je běžkování či bruslení při dodržování bezpečnostních pravidel.
  • Sjezdovky, včetně lanovek a vleků, budou povoleny od 24.12. 2020 při dodržení hygienicko-epidemiologických opatření (roušky, rozestupy).
  • O víkendu 15. - 17. 1.2021 začne probíhat plošné antigenní testování (bude vytvořena široká testovací infrastruktura napříč celým Rakouskem a testy budou zdarma) - osoby, které se testu zúčastní (s negativním výsledkem, platnost testu 1 týden) budou od 18. 1. moci navštěvovat obchody, služby, restaurace, kulturní a sportovní akce, apod. Počítá se s tím, že kontroly v kulturních zařízeních a hotelech budou provádět přímo zaměstnanci, např. na recepci, v obchodech pak namátkově policisté. Pro osoby, které se v rámci tohoto plošného testování nenechají otestovat, bude lockdown platit až do 07.02. 2021, tj. budou muset dodržovat omezení vycházení po celý den (namísto večerního omezení) a nosit respirátor FFP2 všude tam, kde obyčejně platí povinnost nosit roušku

Doprava

Doprava

  • Pro zjištění četnosti spojů sledujte stránky drah a dalších dopravců.
  • Tranzit přes Rakousko je možný, pokud proběhne bez zastávky. Více o otevřených hraničních přechodech zde.
  • V současnosti nejsou žádná omezení provozu metra, autobusů, tramvají atd. na území Rakouska.
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek