Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Rakousko

31. květen 2020, aktualizováno 16. 4. 2021 (11:17)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Od 19.12.2020 je při příjezdu z ČR vyžadována 10denní karanténa, a to i po povinném předložení negativního (antigenního či PCR) testu, který nesmí být starší než 72 hodin. Lékařské potvrzení o prodělání onemocnění covidem-19 není důvodem k upuštění od povinnosti testu/karantény. Karanténu je možné ukončit, pokud osoba nejdříve pět dní po příjezdu absolvuje PCR či antigenní test na SARS-CoV-2 s negativním výsledkem (náklady na test si hradí sama).

Test nemusí mít děti do dovršení 10. roku věku, pokud cestují společně s dospělou osobou (např. rodič, učitel, vedoucí sportovní skupiny).

Povinnost test/karanténa se nevztahuje na osoby při průjezdu Rakouskem bez zastávky. Další výjimky naleznete zde.

Pendlerů z pracovních důvodů, školáků a studentů za účelem školní docházky a osob pravidelně cestujících do/z Rakouska za životními partnery a rodinou se týká povinnost překládat lékařské osvědčení o absolvování antigenního či PCR testu s negativním výsledkem, který je platný 7 dní od okamžiku odběru. K tomuto je nutno doložit sídlo zaměstnavatele v Rakousku. 

Vyžaduje se také elektronická registrace, kterou je nutné opakovat vždy při předložení nového testu nebo při změně zadávaných údajů. Zde naleznete formuláře, které jsou od 15. ledna 2021 při příjezdu do Rakouska vyžadovány. Registrace se nevyžaduje při tranzitu.

Osoby, které přijíždějí z ČR na vídeňské letiště za účelem odletu a prokáží toto letenkou, nemají povinnost test na Covid-19/karanténa za předpokladu, že cestu na letiště, popř. zpět z letiště na hranice s ČR absolvují na rakouském území bez zastávky (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC je přípustné). Rovněž nemají povinnost elektronické registrace. Totéž platí pro osoby, které někoho na letiště nebo z letiště vezou. Ve všech zmíněných případech je nutno doložit cestu z/na letiště letenkou.


Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty. Následně předloží druhý PCR test provedený v ČR, který přicestující podstoupí do 5 dnů od příjezdu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. 

Opatření

Opatření

 • Všechna aktuální opatření a rakouský Corona semafor naleznete zde.
 • BYL ZAVEDEN VELIKONOČNÍ LOCKDOWN VE VÍDNI, BURGENLANDU A DOLNÍM RAKOUSKU OD 1.-18. DUBNA 2021 - omezení vycházení po celý den, pro setkávání ve vnitřních i venkovních prostorech platí pravidlo 1+1, v plánu jsou také častější kontroly dodržování všech opatření, včetně kontrol při příjezdu/výjezdu z Vídně a v prostředcích městské hromadné dopravy.
 • Platí omezení vycházení od 20-6 hod. Opustit bydliště je možné pouze z důvodu práce, pokrytí základních potřeb denního života, pomoci druhým či fyzického/psychického zotavení (procházka venku, běh, apod.).
 • Od 25.1. je zavedena povinnost nosit respirátory třídy FFP2 bez výdechového ventilu. Povinnost nosit respirátor třídy FFP2 se vztahuje na osoby starší 14 let. Děti ve věku 6 - 14 let mohou respirátor nahradit rouškou. Výjimku z nošení respirátoru mají těhotné a osoby, které respirátor nemohou nosit ze zdravotních důvodů. Platí povinnost dodržovat rozestupy minimálně 2 metry.  Opět se mohou potkávat osoby z max. 2 domácností.
 • Většina obchodů je již otevřena. Služby s úzkým kontaktem se zákazníky (kadeřnictví apod.) – zákazníci mohou využít jejich služeb pouze v případě, že budou mít k dispozici negativní test ne starší 48 hod., který předloží poskytovateli služby (např. sms s výsledkem testu). Nadále je uzavřena gastronomie a hotely.
 • Venku je možné provozovat zimní sporty, jako je běžkování či bruslení při dodržování bezpečnostních pravidel. Od 24. 12. jsou otevřeny lyžařské vleky za podmínky dodržování příslušných bezpečnostních opatření - povinnost dodržovat odstup alespoň 1m, nosit respirátor typu FFP2, maximálně 50% původní kapacity kabin, jednotlivé spolkové země mohou požadavky i zpřísnit.
 • Kromě celostátních opatření mohou zemští hejtmani rozhodnout o zpřísnění opatření v jednotlivých spolkových zemích.

Doprava

Doprava

 • Tranzit přes Rakousko je možný, pokud proběhne bez zastávky.
 • Více o otevřených hraničních přechodech zde.
 • Pro zjištění četnosti spojů sledujte stránky drah a dalších dopravců.
 • V současnosti nejsou žádná omezení provozu metra, autobusů, tramvají atd. na území Rakouska.
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
článek

30 / 3 / 2021

Vystavení certifikátů vztahujících se k onemocnění COVID-19

V našich centrech Očkování a cestovní medicíny máte možnost nechat si vystavit několik typů certifikátu (v českém,...

Celý článek
aktualita

23 / 3 / 2021

Očkování proti covid-19 - nejčasTější dotazy

Přečtěte si nejčastější dotazy a odpovědi k očkování proti onemocnění COVID-19.

Celý článek