Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Řecko

31. květen 2020, aktualizováno 6. 8. 2020 (10:23)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Od 15. 6. 2020 lze do Řecka přicestovat bez udání důvodu.

Každý cestující nezávisle na výchozí destinaci a státní příslušnosti musí nejpozději 48 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit v angličtině nebo němčině a odeslat oficiální elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form - PLF), který je k dispozici na řecké vládní platformě, kde uvede všechny plánované pobyty, přesuny a kontakty v Řecku (včetně PSČ), jakož i kontaktní osobu pro případ onemocnění. Po vyhodnocení formuláře obdrží elektronicky individuální čárkový QR kód, kterým se musí (v elektronické nebo tištěné podobě) prokázat při nástupu na palubu letadla a při vstupu na území Řecka, a to jak letecky, tak trajektem či po silnici. POZOR: Cestující bez individuálního čárkového kódu nemusí být vpuštěn na palubu letadla ani na území Řecka. 

Pokud přijedete do Řecka za účelem turistiky po silnici, musíte předložit na řecké hranici negativní výsledek molekulárního PCR testu na Covid-19, který nesmí být starší 72 hodin a musí být doprovázen potvrzením negativní diagnózy v anglickém jazyce. Od 1. 8. platí tato povinnost i pro cestující PŘILÉTAJÍCÍ do Řecka z Bulharska, Rumunska a Spojených arabských emirátů. Netýká se ostatní letecké a lodní dopravy, kde testování provádí namátkově při vstupu do země řecká strana. Do výsledku testu musíte setrvat v dobrovolné izolaci na vámi udané adrese a v případě pozitivního výsledku 14 dní v karanténě opět na udané adrese nebo v úřady určeném hotelu. Odmítnutí podstoupit test je zpravidla důvodem odepření vstupu do země.

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR není nutný test ani karanténa.

Opatření

Opatření

 • Platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup 1,5-2 m, pravidelná hygiena rukou, povinné použití roušky ve zdravotnických a diagnostických zařízeních, veškerých hromadných dopravních prostředcích a v prostorách letiště, v taxi a výtahu, jakož i v obchodních domech, centrech a uzavřených prostorách. 
 • Je obnoven provoz všech maloobchodních prodejen včetně obchodních domů a center, také kaváren, restaurací a barů se zahrádkou. 
 • V provozu jsou organizované pláže, otevřené turistické památky, zoologické a botanické zahrady, letní kina.
 • Od 1. 6. mohou zahájit provoz hotely s celoročním provozem a kempy, od 15. 6. sezónní turistická ubytovací zařízení.
 • Uzavřena zůstávají muzea, divadla, některá kulturní a zábavní zařízení, posilovny.
 • Doporučujeme, aby se návštěvníci Řecka ubytovávali pouze v zařízeních certifikovaných známkou HEALTH FIRST, která zaručuje dodržování vládou nařízených hygienických protokolů.

Doprava

Doprava


 • Od 15. 6. 2020 lze cestovat do Řecka přes hraniční přechody s Bulharskem, kde budou při příjezdu prováděny namátkové testy na Covid-19.
 • Osobní lodní doprava do Řecka je možná od 1. 7. 2020. 
 • Osobní dopravní spojení přes pozemní hranici s Albánií, Severní Makedonií a Tureckem je nadále pro turistiku uzavřené.
 • Od 25. 5. funguje pravidelná vnitrostátní lodní doprava na ostrovy a je povoleno použití soukromých lodí, profesionálních i amatérských (jachting).
 • Letecké spojení s Řeckem je nadále omezené.
 • Od 1. 7. jsou otevřena pro přílety ze zahraničí všechna mezinárodní letiště na území Řecka včetně ostrovů. Zcela přerušené zůstává osobní letecké spojení s Albánií, Severní Makedonií, Švédskem, Tureckem a Velkou Británií, v pondělí 6. 7. bylo přerušeno spojení se Srbskem a vydán zákaz vstupu občanů na území Řecka - zatím do 15.8.2020.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

26 / 7 / 2020

Cizinci, kteří žijí v partnerském vztahu s občanem ČR, mohou nyní...

Jde o další krok v postupném rozvolňování cestování s cílem umožnit setkání partnerům odloučeným v důsledku...

Celý článek
aktualita

22 / 7 / 2020

maledivy znovu otevřely hranice pro turisty

Na Maledivách byla částečně uvolněna opatření a na ostrovy je možné znovu cestovat i ze zahraničí. 

Celý článek