Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Řecko

31. květen 2020, aktualizováno 21. 10. 2020 (11:22)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Od 15. 6. 2020 lze do Řecka přicestovat bez udání důvodu. Od cestujících z České republiky je vyžadován negativní PCR test na COVID-19.

Každý cestující nezávisle na výchozí destinaci a státní příslušnosti musí nejpozději 48 hodin před vstupem na území Řecka vyplnit v angličtině nebo němčině a odeslat oficiální elektronický formulář (tzv. Passenger Locator Form - PLF), který je k dispozici na řecké vládní platformě, kde uvede všechny plánované pobyty, přesuny a kontakty v Řecku (včetně PSČ), jakož i kontaktní osobu pro případ onemocnění. Po vyhodnocení formuláře obdrží elektronicky individuální čárkový QR kód, kterým se musí (v elektronické nebo tištěné podobě) prokázat při nástupu na palubu letadla a při vstupu na území Řecka, a to jak letecky, tak trajektem či po silnici. Cestující bez individuálního čárkového kódu nemusí být vpuštěn na palubu letadla ani na území Řecka. 

Všichni cestující přijíždějící do Řecka po silnici (tedy přes hraniční přechod Promachonas na hranici s Bulharskem) a letecky mají povinnost předložit při vstupu na řecké území nejen QR kód obdržený po vyplnění PLF formuláře, ale také potvrzení o negativním molekulárním PCR testu na Covid-19 ne starší 72 hodin od doby odběru vzorku, vystavené v certifikované laboratoři země původu nebo tranzitu a doprovázené lékařským potvrzením negativní diagnózy v anglickém jazyce, kde je uvedeno jméno a příjmení a číslo cestovního dokladu testovaného. Obě potvrzení musí být v originále (v tištěné nebo elektronické formě). 

Na děti narozené po 1. 1. 2011 včetně se povinnost předložit negativní PCR test nevztahuje.  

Negativní PCR test je povinný také při příletu (včetně tranzitu) z Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátů, Malty, Švédska, Belgie, Španělska, Nizozemska, Albánie a Severní Makedonie.

Tato povinnost se nevztahuje na lodní dopravu, kde testování provádí namátkově při vstupu do země řecká strana.

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR není nutný test ani karanténa.

Opatření

Opatření

  • Platí obecná hygienická opatření: vzájemný odstup 1,5-2 m, pravidelná hygiena rukou, povinné použití roušky ve zdravotnických a diagnostických zařízeních, veškerých hromadných dopravních prostředcích a v prostorách letiště, v taxi a výtahu, jakož i v obchodních domech, centrech a uzavřených prostorách. Při cestě lodí je rouška povinná i na palubě.
  • Je obnoven provoz všech maloobchodních prodejen včetně obchodních domů a center, také kaváren, restaurací a barů se zahrádkou. 
  • V provozu jsou organizované pláže, otevřené turistické památky, zoologické a botanické zahrady, letní kina.
  • Doporučuje se, aby se návštěvníci Řecka ubytovávali pouze v zařízeních certifikovaných známkou HEALTH FIRST, která zaručuje dodržování vládou nařízených hygienických protokolů. 

Doprava

Doprava


  • Od 15. 6. 2020 lze cestovat do Řecka přes hraniční přechody s Bulharskem, kde budou při příjezdu prováděny namátkové testy na Covid-19.
  • Osobní lodní doprava do Řecka je možná od 1. 7. 2020. 
  • Osobní dopravní spojení přes pozemní hranici s Albánií, Severní Makedonií a Tureckem je nadále pro turistiku uzavřené.
  • Od 25. 5. funguje pravidelná vnitrostátní lodní doprava na ostrovy a je povoleno použití soukromých lodí, profesionálních i amatérských (jachting).
  • Od 1. 7. jsou otevřena pro přílety ze zahraničí všechna mezinárodní letiště na území Řecka včetně ostrovů. Zcela přerušené zůstává osobní letecké spojení s Albánií, Severní Makedonií, Švédskem, Tureckem a Velkou Británií, v pondělí 6. 7. bylo přerušeno spojení se Srbskem a vydán zákaz vstupu občanů na území Řecka. 

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

21 / 9 / 2020

NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ - ministerstvo zdravotnictví spustilo...

Ministerstvo zdravotnictví spustilo on-line příjezdový formulář. Je určen cestujícím ze zemí s vysokým rizikem...

Celý článek
aktualita

3 / 9 / 2020

Z Pardubického letiště létá pravidelná linka do Kyjeva a Lvova...

Maďarský letecký dopravce WIZZAIR zahájil 1. září 2020 nové pravidelné linky z pardubického letiště do ukrajinských destinací Kyjeva a Lvova každé úterý, čtvrtek a sobotu.

Celý článek