Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Rumunsko

28. květen 2020, aktualizováno 23. 7. 2021 (14:09)

Vstup a návrat: Je možný bez omezení

Podmínky vstupu: Česká republika byla nově zařazena na zelený seznam zemí s nejnižší mírou nákazy onemocnění Covid-19. Přijíždějící z ČR mohou neomezeně cestovat do Rumunska a nemusí předkládat pro vstup do země žádný doklad (žádná karanténní opatření).

Jedinou povinností je vyplnit příjezdový formulář.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář, potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání při hraniční kontrole.

Před vstupem na území či nejpozději do 5 dní po vstupu na území ČR se podrobit testu na stanovení přítomnosti SARS-CoV-2. Do doby výsledků testů není nutná samoizolace. 

Opatření

Opatření

Národní rada pro krizové situace Rumunska rozhodla o prodloužení stavu pohotovosti v Rumunsku o dalších 30 dnů od 12. června do 11. července 2021.

  • Povinnost nošení roušky platí pouze ve všech vnitřních prostorách (dopravní prostředky, obchody, úřady apod.) nebo na veřejných prostranstvích s větší koncentrací lidí (např. tržnice, zastávky).
  • Ubytovací zařízení v Rumunsku nemají povinnost vyžadovat od hostů předložení jakéhokoli dokumentu v souvislosti s pandemií (není potřeba test, ani očkovací certifikát).

  • Činnost restaurací a kaváren je povolena ve vnitřních prostorách i na zahrádkách za následujících podmínek: pokud je kumulativní počet nakažených za posledních 14 dní menší nebo roven 3 / 1 000 obyvatel - činnost je povolena na 70% od 05.00 do 24 hod. a návštěvníci nemusí předkládat pro vstup žádný dokument, respektive na 100%, pokud jsou všechny osoby očkované (alespoň 10 dnů od poslední dávky).
  • Činnost barů, klubů a diskoték je povolena s kapacitou 50% od 05.00 do 24 hod., pokud je kumulativní počet nakažených za posledních 14 dní menší nebo roven 3 / 1 000 obyvatel a návštěvník musí být očkován (alespoň 10 dnů od poslední dávky).
  • Činnost divadel, kin a koncertních síní je povolena, pokud je kumulativní počet nakažených za posledních 14 dní menší nebo roven 3 / 1 000 obyvatel a činnost je povolena na 70% pro všechny osoby bez nutnosti předložit test/ očkovací certifikát apod., respektive na 100%, pokud jsou všechny osoby očkované (alespoň 10 dnů od poslední dávky).

Doprava

Doprava

  • Současná epidemiologická situace umožňuje postupné obnovování autobusové, vlakové a letecké dopravy mezi ČR a Rumunskem.
  • Byly znovuzavedeny přímé lety mezi Prahou a Bukureští společností Blue Air (variantou zůstávají možnosti leteckého spojení s mezipřistáním ve Vídni, Frankfurtu nebo Amsterdamu).
  • Maďarsko uvolnilo restrikce pro vstup a tranzit, a tak omezení pro pozemní tranzit při cestách z Rumunska již neplatí.
  • Dříve platilo, že tranzitovat vlakem přes území Maďarska mohli pouze očkované osoby!

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

19 / 7 / 2021

BULHARSKO PODMÍNKY PRO DOVOLENOU

Plánujete cestu do Bulharska? Ode dne 19. 7. 2021 do 31. 7. 2021 musí osoby přijíždějící z ČR (počátkem cesty je ČR)...

Celý článek
článek

29 / 6 / 2021

Řecko podmínky pro dovolenou

Každý cestující nad 18 let musí před vstupem na území Řecka, nejpozději den před odletem, vyplnit v angličtině a odeslat oficiální elektronický formulář, tzv. Passenger Locator Form. ...

Celý článek