Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Rumunsko

28. květen 2020, aktualizováno 11. 10. 2021 (14:16)

Vstup a návrat: Je možný bez omezení

Podmínky vstupu: Česká republika byla zařazena na zelený seznam zemí s nejnižší mírou nákazy onemocnění Covid-19. Přijíždějící z ČR mohou neomezeně cestovat do Rumunska a nemusí předkládat pro vstup do země žádný doklad (žádná karanténní opatření).

Jedinou povinností je vyplnit příjezdový formulář.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář.

Před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem) cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 hodin od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max. 72 hodin od odběru). Dopravci neumožní přepravu cestujícím, kteří nepředloží test na přítomnost SARS-CoV-2 a příjezdový formulář.

Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace.

V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba mít výsledek testu před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den, RT-PCR test. Do doby výsledku RT-PCR testu je nutná samoizolace.

Opatření

Opatření

  • Povinnost nošení roušky platí pouze ve všech vnitřních prostorách (dopravní prostředky, obchody, úřady apod.) nebo na veřejných prostranstvích s větší koncentrací lidí (např. tržnice, zastávky).
  • Ubytovací zařízení v Rumunsku nemají povinnost vyžadovat od hostů předložení jakéhokoli dokumentu v souvislosti s pandemií (není potřeba test, ani očkovací certifikát).

  • Činnost restaurací a kaváren je povolena ve vnitřních prostorách i na zahrádkách za následujících podmínek: pokud je kumulativní počet nakažených za posledních 14 dní menší nebo roven 3 / 1 000 obyvatel - činnost je povolena na 70% od 05.00 do 24 hod. a návštěvníci nemusí předkládat pro vstup žádný dokument, respektive na 100%, pokud jsou všechny osoby očkované (alespoň 10 dnů od poslední dávky).
  • Činnost barů, klubů a diskoték je povolena s kapacitou 50% od 05.00 do 24 hod., pokud je kumulativní počet nakažených za posledních 14 dní menší nebo roven 3 / 1 000 obyvatel a návštěvník musí být očkován (alespoň 10 dnů od poslední dávky).
  • Činnost divadel, kin a koncertních síní je povolena, pokud je kumulativní počet nakažených za posledních 14 dní menší nebo roven 3 / 1 000 obyvatel a činnost je povolena na 70% pro všechny osoby bez nutnosti předložit test/ očkovací certifikát apod., respektive na 100%, pokud jsou všechny osoby očkované (alespoň 10 dnů od poslední dávky).

Doprava

Doprava

  • Současná epidemiologická situace umožňuje postupné obnovování autobusové, vlakové a letecké dopravy mezi ČR a Rumunskem.
  • Byly znovuzavedeny přímé lety mezi Prahou a Bukureští společností Blue Air (variantou zůstávají možnosti leteckého spojení s mezipřistáním ve Vídni, Frankfurtu nebo Amsterdamu).
  • Maďarsko uvolnilo restrikce pro vstup a tranzit, a tak omezení pro pozemní tranzit při cestách z Rumunska již neplatí.
  • Dříve platilo, že tranzitovat vlakem přes území Maďarska mohli pouze očkované osoby!

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

18 / 10 / 2021

na dovolenou na maledivy

Všichni návštěvníci (včetně turistů) jsou povinni po příletu předložit negativní výsledek testu PCR provedeného...

Celý článek
článek

4 / 10 / 2021

Cestování s dětmi – podmínky pro vstup do sousedních zemí

Plánujete cestu s dětmi do Rakouska, Německa, Polska nebo Slovenska? Podívejte se na aktuální podmínky vstupu, které platí pro děti.

Celý článek