Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Rumunsko

28. květen 2020, aktualizováno 18. 1. 2021 (20:19)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu:  Aktuálně platí pro občany ČR povinná 2týdenní karanténa. (Je ale rozhodující nikoli občanství cestujícího, ale skutečnost, z jaké destinace dotyčný přijíždí. Pokud občan ČR cestuje do Rumunska ze země s nízkým rizikem nákazy COVID-19, kde pobýval posledních minimálně 14 dní, pak se na něj žádná omezení pro vstup do země nevztahují a rovněž není omezen jeho volný pohyb.) V případě cest kratších než 3 dny je ke vstupu potřeba mít negativní test na SARSCoV-2, provedený maximálně 48 hodin před vstupem na území státu. 

Osoby, které přijedou do Rumunska ze zemí s vysokým epidemiologickým rizikem (seznam těchto zemí viz Užitečné odkazy) a vstoupí do karantény na dobu 14 dnů, mohou tuto karanténu opustit po 10. dni, pokud 8. den karantény provedou test na SARS-CoV-2 a výsledek je negativní a nevykazuje žádné charakteristické příznaky. Tyto osoby mají dále povinnost vyplnit Prohlášení.

Pokud při vstupu do Rumunska nahlásíte, že tranzitujete do jiné cílové země, budete muset vyplnit tranzitní formulář, dodržovat tranzitní koridory a dodržet časový limit 36 hodin na průjezd Rumunskem.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Opatření

Opatření

V Rumunsku stále platí stav nouze a následující omezení, jejichž vyhlašování je v kompetenci jednotlivých žup, které budou reagovat na aktuální vývoj nákazy:
  • V obchodních prostorech, ve veřejné dopravě, v práci a v jiných uzavřených prostorách je povinnost nošení roušky a je zapotřebí dodržovat sociální vzdálenost 2 metry.
  • Počet lidí, kteří nesdílejí společné bydliště a kteří se mohou účastnit rekreačních a sportovních aktivit v přírodě (resp. cyklistika, turistika, běh, sjezd na divoké vodě, horolezectví, lov, rybaření a jiné rekreační a sportovní činnosti) je nejvýše 6 osob.
  • Nadále je pozastavena činnost barů, diskoték, heren, bazénů.
  • Je zakázáno konání svateb, oslav a křtin.
  • Povoleny jsou vzdělávací kurzy a workshopy ve vnitřních prostorách do 25 osob, ve venkovních do 50 osob.
  • Rumunské policejní složky kontrolují dodržování opatření spojených se stavem pohotovosti a v případě jejich porušení se udělují vysoké pokuty.
  • Ve všech městech a obcích je vyhlášen zákaz nočního vycházení od 23 do 5 hodin ráno.
  • Provozovatelé obchodní činnosti a služeb jak v otevřených, tak i v uzavřených prostorách mají povinnost svou činnost ukončit v 21,00 hod. 
Doprava

Doprava

  • Mezi ČR a Rumunskem je obnovena autobusová, železniční a letecká doprava.

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek