Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Severní Makedonie

31. květen 2020, aktualizováno 16. 4. 2021 (11:19)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Ke dni 26. června 2020 vláda Severní Makedone rozhodla o úplném otevření všechny hraničních přechodů do Severní Makedonie. Zároveň byla zrušena povinnost předkládat při vstupu do země negativní PCR test stejně jako povinná domácí nebo státní karanténa pro přicestovavší.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu; test musí být proveden nejvýše 72 hodin před započetím cesty. Následně předloží druhý PCR test provedený v ČR nejdříve 5. den od vstupu. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. 

Opatření

Opatření

  • Vláda zavedla povinnost pro všechny občany nosit ochranné roušky přes nos a ústa ve veřejných budovách a v dopravních prostředcích a dodržovat 2 m rozestupy. Zakazuje se shromažďování ve veřejných prostorech po 22:00 hodin pro více než čtyři lidí.
  • Od 07. 04. 2021 do 20. 04. 2021 se zavírají restaurace, fitness kluby a je zakázáno pořádat konference a školení.
  • Od 10. 03. 2021 vláda zavedla zákaz vycházení v době od 22:00 hod. do 5:00 hod
Doprava

Doprava

  • Možnost tranzitu přes Severní Makedonii neznamená, že budete vpuštění do Řecka, jelikož Řecko je pro osobní dopravní spojení přes pozemní hranici se Severní Makedonií v rámci turistiky uzavřené, ale z Řecka Vám vstup na území Severní Makedonie bude umožněn. Současně je možné překročit hraniční přechod Bogorodica - Evzoni z řecké strany pouze v době mezi 6:00 a 22:00 hodinou. Vstup do Bulharska je od 18. 02. 2021 umožněn jen přes hraniční přechod Deve Bair - Gyueshevo z důvodu zdravotních prohlídek.
  • Od 1. července 2020 jsou otevřená Mezinárodní letiště ve Skopji i letiště Sv. Apoštola Pavla v Ochridu, ale lety na letiště jsou omezené.
  • Veřejná doprava a taxi v Severní Makedonii funguje neomezeně. Maximální obsazenost autobusu nesmí přesáhnout 50% kapacity.
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
článek

30 / 3 / 2021

Vystavení certifikátů vztahujících se k onemocnění COVID-19

V našich centrech Očkování a cestovní medicíny máte možnost nechat si vystavit několik typů certifikátu (v českém,...

Celý článek
aktualita

23 / 3 / 2021

Očkování proti covid-19 - nejčasTější dotazy

Přečtěte si nejčastější dotazy a odpovědi k očkování proti onemocnění COVID-19.

Celý článek