Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Severní Makedonie

31. květen 2020, aktualizováno 11. 1. 2021 (11:03)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Ke dni 26. června 2020 vláda Severní Makedone rozhodla o úplném otevření všechny hraničních přechodů do Severní Makedonie. Zároveň byla zrušena povinnost předkládat při vstupu do země negativní PCR test stejně jako povinná domácí nebo státní karanténa pro přicestovavší.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu. 

Opatření

Opatření

  • Je povinné nosit roušky nebo ochranné prostředky (šátek, šálu nebo jiný druh ochrany nosu a úst), kdekoliv na veřejnosti, v otevřených a uzavřených prostorech, v jiných veřejných objektech, v práci, a ve veřejné a soukromé dopravě.
  • Platí zákaz veřejných akcí a doporučení pro celý státní a veřejné správy, obce a soudy, podle mechanismu práce, je, aby se pracovní proces konal na směny nebo online z domova nebo rotačním systémem.
  • Občané musí dodržovat 2 m rozestupy, vláda dále zakázala shlukování a omezila občanům vycházení na veřejná prostranství. 
  • Zakazuje se shromažďování ve veřejných prostorech po 22:00 hodin pro více než čtyři lidí. 
Doprava

Doprava

  • Veřejná doprava a taxi v Severní Makedonii funguje neomezeně.
  • Letiště ve Skopji a v Ochridu jsou v provozu.
  • Možnost tranzitu přes Severní Makedonii neznamená, že budete vpuštění do Řecka, jelikož Řecko je pro osobní dopravní spojení přes pozemní hranici se Severní Makedonií v rámci turistiky uzavřené, ale z Řecka Vám vstup na území Severní Makedonie bude umožněn. Současně je možné překročit hraniční přechod Bogorodica - Evzoni z řecké strany pouze v době mezi 6:00 a 22:00 hodinou.  
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek