Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Španělsko

29. květen 2020, aktualizováno 10. 8. 2020 (10:06)

Vstup a návrat: Je možný bez omezení

Podmínky vstupu: Od 21.6. je obnoven volný vstup z/do zemí EU a ukončení pasových kontrol na hranicích včetně zrušení požadavku automatického vstupu do karantény. 

Od 1. 7. 2020 je před příjezdem do Španělska nutné vyplnit formulář, a to elektronicky na webové adrese www.spth.gob.es nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Vyplnění je možné až po přidělení sedadla v letadle, tedy po check-in, neboť formulář vyžaduje i údaj k místu v letadle. Následně po odeslání formuláře je obratem obdržen QR kód, který se pak po příletu do Španělska předkládá sanitárním orgánům na letišti. V případě, že se elektronické vyplnění nezdaří, je akceptován též formulář v tištěné podobě, např. rozdaný leteckou společností v letadle během letu nebo k dipozici k vyplnění po příletu na letišti.

Po příletu je třeba počítat s měřením teploty, též budou vyžádány osobní a kontaktní údaje. V případě, že cestující bude mít příznaky onemocnění, bude muset podstoupit test PCR a do výsledku se zdržet se v karanténě. Vzhledem k uvedenému opatření doporučujeme počítat s delší dobou, kterou cestující stráví na letišti po příletu.

Tranzit územím Španělska by měl rovněž být možný bez omezení, nicméně je třeba sledovat aktuální situaci, v závislosti na které mohou jednotlivé autonomní oblasti Španělska přikročit k mimořádným opatřením.

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR není nutný test ani karanténa.

Opatření

Opatření

  • Ve Španělsku platí povinnost nošení roušek či respirátorů pro všechny osoby starší 6 let v otevřených i uzavřených veřejných prostranstvích a prostorách, bez ohledu na to, zdali lze dodržovat odstup 1,5 metrů. (Výjimku tvoří Kanárské ostrovy, kde je povinnost nošení roušek vztažena pouze na vnitřní prostory.)
  • Povinné je i nošení roušek v MHD.
  • Výjimky se vztahují např. na osoby s dýchacími problémy, individuální sport či jiné mimořádné okolnosti. 
  • Rozvolňování některých opatření (například kapacita obchodů, barů a restaurací či pravidla na plážích) je závislé na rozhodnutí jednotlivých španělských autonomních oblastí. (Viz "Užitečné odkazy")
  • Vzhledem k tomu, že není doposud vyjasněna otázka nákladů spojených s případným uvalením karantény na českého občana (dva týdny ubytování, strava, případně repatriace), je doporučeno před cestou uzavřít vhodné pojištění pokrývající onemocnění COVID-19.

Doprava

Doprava

  • Tranzit územím Španělska by měl být možný bez omezení, nicméně je třeba sledovat aktuální situaci, v závislosti na které mohou jednotlivé autonomní oblasti Španělska přikročit k mimořádným opatřením.
  • Přímé letecké spojení mezi Španělskem a ČR je obnovováno. 

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

10 / 8 / 2020

Kanárské ostrovy budou turistům hradit výdaje spojené s covidem

Kanárské ostrovy jsou prvním regionem Španělska, který nabízí domácím i zahraničním turistům uhrazení výdajů...

Celý článek
aktualita

26 / 7 / 2020

Cizinci, kteří žijí v partnerském vztahu s občanem ČR, mohou nyní...

Jde o další krok v postupném rozvolňování cestování s cílem umožnit setkání partnerům odloučeným v důsledku pandemie. 

Celý článek