Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Španělsko

29. květen 2020, aktualizováno 21. 10. 2020 (17:19)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Před příletem do Španělska je nutné vyplnit formulář, a to elektronicky na webové adrese www.spth.gob.es nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Vyplnění je možné až po přidělení sedadla v letadle, tedy po check-in, neboť formulář vyžaduje i údaj k místu v letadle. Následně po odeslání formuláře je obratem obdržen QR kód, který se pak po příletu do Španělska předkládá sanitárním orgánům na letišti. V případě, že se elektronické vyplnění nezdaří, je akceptován též formulář v tištěné podobě, např. rozdaný leteckou společností v letadle během letu nebo k dispozici k vyplnění po příletu na letišti. V případě pozemní dopravy se formulář nevyplňuje.

Po příletu je třeba počítat s měřením teploty, též budou vyžádány osobní a kontaktní údaje. V případě, že cestující bude mít příznaky onemocnění, bude muset podstoupit test PCR a do výsledku se zdržet se v karanténě. Vzhledem k uvedenému opatření doporučujeme počítat s delší dobou, kterou cestující stráví na letišti po příletu.

Tranzit územím Španělska by měl rovněž být možný bez omezení, nicméně je třeba sledovat aktuální situaci, v závislosti na které mohou jednotlivé autonomní oblasti Španělska přikročit k mimořádným opatřením.

Od 3.10. došlo k omezení vstupu do hlavního města Madrid a dalších obcí v rámci autonomní oblasti Comunidad de Madrid.

Všechna opatření přijatá v rámci boje s šířením nákazy na území Španělska jsou publikována v oficiálním věstníku www.boe.es.

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR je nutný test nebo karanténa. Výjimku mají Kanárské a Baleárské ostrovy.

Opatření

Opatření

  • Ve Španělsku platí povinnost nošení roušek či respirátorů pro všechny osoby starší 6 let v otevřených i uzavřených veřejných prostranstvích a prostorách, bez ohledu na to, zdali lze dodržovat odstup 1,5 metrů.
  • Povinné je i nošení roušek v MHD.
  • Výjimky se vztahují např. na osoby s dýchacími problémy, individuální sport či jiné mimořádné okolnosti. 
  • Pravidla mohou vlády jednotlivých autonomních oblastí Španělska kdykoliv zpřísnit, což se také od počátku srpna 2020 děje. 
  • Od poloviny srpna 2020 je postupně v celém Španělsku zaváděn zákaz kouření na veřejnosti, kde není možné zachovat odstup alespoň 2 m. 
  • Podobně je zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti doprovázená shlukováním osob.
  • Vzhledem k tomu, že není doposud vyjasněna otázka nákladů spojených s případným uvalením karantény na českého občana (dva týdny ubytování, strava, případně repatriace), je doporučeno před cestou uzavřít vhodné pojištění pokrývající onemocnění COVID-19.

Doprava

Doprava

  • Přímé letecké spojení mezi Španělskem a ČR je obnovováno.
  • Funguje pravidelné letecké spojení mezi Madridem a Barcelonou a některými významnými evropskými letišti, jako je Frankfurt, Paříž, Brusel či Amsterdam, s dalším přestupem do Španělska.

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

21 / 9 / 2020

NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ - ministerstvo zdravotnictví spustilo...

Ministerstvo zdravotnictví spustilo on-line příjezdový formulář. Je určen cestujícím ze zemí s vysokým rizikem...

Celý článek
aktualita

3 / 9 / 2020

Z Pardubického letiště létá pravidelná linka do Kyjeva a Lvova...

Maďarský letecký dopravce WIZZAIR zahájil 1. září 2020 nové pravidelné linky z pardubického letiště do ukrajinských destinací Kyjeva a Lvova každé úterý, čtvrtek a sobotu.

Celý článek