Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Srí Lanka

5. červen 2020, aktualizováno 19. 5. 2022 (08:31)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Cestování na Srí Lanku je možné.

Na Srí Lance byl vyhlášen výjimečný stav, který dává možnost příslušníkům policie a armády zadržet kohokoli bez důvodu a držet jej ve vazbě bez obvinění. Cestování na Srí Lanku je možné, ale každý cestovatel si musí sám rozhodnout, zda za výjimečného stavu bude na Srí Lanku cestovat či nikoli.

Všichni občané ČR si před cestou na Srí Lanku musí obstarat tzv. elektronickou cestovní autorizaci ETA (vzor viz, a to prostřednictvím portálu http://www.eta.gov.lk/slvisa/. ETA je doručena cestujícímu e-mailem ještě před cestou na Srí Lanku. Vízum je možné získat i po příletu na přepážce "On Arrival" v ceně 35 USD.

Platí nová pravidla příletu na Srí Lanku, která zbavují očkované osoby povinnosti absolvovat PCR test před odletem na Srí Lanku. 

Od popříjezdového testu a karantény jsou osvobozeni cestující, kteří prodělali v posledních šesti měsících covid a obdrželi alespoň jednu dávku vakcíny. Od očkování musí uplynout minimálně 14 dní.

Neočkované osoby s negativním předpříletovým PCR testem (provedeném v době 0 až 72 hodin před odletem) jsou povinny strávit 7 dní povinné karantény v karanténním hotelu, karanténním středisku nebo v hotelu s certifikátem Safe and Secure 1. úrovně.

Celkové shrnutí podmínek, za nichž lze aktuálně cestovat na Srí Lanku, jsou uvedeny na stránkách Úřadu pro rozvoj cestovního ruchu na Srí Lance (Sri Lanka Tourism Development Authority – SLTDA

Podmínky pro návrat do ČR: Vzhledem k aktuální situaci šíření onemocnění covid-19 a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR ruší s účinností od 9. dubna 2022 všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí.

Doporučujeme před cestou prověřit podmínky přepravní společnosti, které mohou být odlišné.

Opatření

Opatření

  • Zrušena byla většina restriktivních opatření, které upravovala provoz restauračních zařízení, obchodů, služeb, svateb a pod.
  • Nošení roušek venku je opět povinné, nadále zůstává povinné i ve veřejné dopravě a v obchodech.

Upozorňujeme na možné komplikace související s ekonomickou krizí v zemi, kterým by mohli při cestách na Srí Lanku čelit, a to zejména v případě individuální turistiky. Jedná se zejména o akutní nedostatek pohonných hmot, kdy čekací doby na čerpacích stanicích dosahují mnoha hodin. Hrozí také omezení služeb stravovacích zařízení v důsledku nedostatku plynových láhví užívaného v restauracích. Důsledkem energetické krize v zemi dochází rovněž k častějším výpadům elektřiny v řádu několika hodin denně.

Doprava

Doprava

  • Letecká doprava na Srí Lanku a ze Srí Lanky funguje s omezenou kapacitou využití letadel.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

6 / 5 / 2022

mistrovství světa v ledním hokeji ve finsku

Od 13.5 - 29.5.2022 se koná 85. ročník mistrovství světa v ledním hokeji ve Finsku.

Celý článek
aktualita

2 / 5 / 2022

Očkování proti žloutence typu A má smysl i v Evropě

Cestujete-li do exotických zemí Asie nebo Afriky, je očkování proti žloutence A vřele doporučené. Překvapivě se ale vyplatí i při výletech po Evropě, zvláště do Středomoří. 

Celý článek