Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Srí Lanka

5. červen 2020, aktualizováno 26. 7. 2021 (13:20)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Srí Lanka obnovila mezinárodní přílety s omezenou kapacitou 75 cestujících na palubě každého letadla, kteří nejsou součástí "Sri Lanka Tourism Bio Bubble Route".

Každý cestující musí disponovat potvrzením v angličtině o negativním PCR testu na COVID-19 absolvovaným v době méně než 96 hodin před odletem na Srí Lanku. Některé letecké společnosti požadují absolvování testu v době méně než 72 hodin před odletem.

Dne 7.7. bylo rozhodnuto, že plně očkovaní cestující, kteří přijedou na Srí Lanku, nebudou muset být v karanténě, pokud je jejich PCR test absolvovaný první den po příjezdu negativní.

Všichni občané ČR si před cestou na Srí Lanku musí obstarat tzv. elektronickou cestovní autorizaci ETA, a to prostřednictvím portálu http://www.eta.gov.lk/slvisa/

Zcela zakázáno je přicestování na Srí Lanku všech cestujících, kteří v posledních 14 dnech navštívili Indii, Vietnam, Jihoafrickou republiku, Angolu, Botswanu, Lesotho, Mozambik, Namibii, Svazijsko, Zambii, Zimbabwe a státy jižní Ameriky (Argentina, Bolívie, Brazílie Chile, Kolumbie, Ekvádor, Falklandské ostrovy, Francouzská Guyana, Guyana, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay a Venezuela). Zákaz platí i pro cestující, kteří přes tyto destinace v posledních 14 dnech jen tranzitovali.

Celkové shrnutí podmínek, za nichž lze aktuálně cestovat na Srí Lanku, jsou uvedeny na stránkách Úřadu pro rozvoj cestovního ruchu na Srí Lance (Sri Lanka Tourism Development Authority – SLTDA

Cestující, kteří již byli proti COVIDu-19 očkováni, by měli disponovat verifikovatelným dokladem o takovém očkování (například mezinárodním očkovacím průkazem). Není-li tento doklad v angličtině, je třeba pořídit jeho ověřený překlad). Tento doklad může být vyžadován jak při odbavení na letišti odletu, tak i po příletu na Srí Lanku. 

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země musí před cestou do ČR vyplnit Příjezdový formulář. Zároveň každý cestující musí podstoupit antigenní test (provedený max 24 h před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku.

Po příjezdu do ČR jsou všechny osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu a nejpozději 14 . den na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace.

Opatření

Opatření

 • Povoleno bylo konání bohoslužeb, svateb a provozování bazénů.
 • Povoleno bylo otevření hotelů a restaurací s omezenou 25% kapacitou hostů. kin a divadel, zoologických zahrad, dětských hřišť, hotelů, motprestů, kempů a sázkových kanceláří.
 • Povoleno je pořádání vnitřních hudebních produkcí s 50% kapacitou míst k sezení.
 • Pro zahraniční turisty bylo znovu otevřeno několik turisticky atraktivních míst. Patří mezi ně Chrám posvátného zubu, botanické zahrady Peradeniya, národní parky Yala, Horton Plains a Minneriya, sloní sirotčinec Pinnawala (od 1. srpna), safari park Ridiyagama, Mirissa a Sinharaja.
 • Zavřeny jsou supermarkety, maloobchodní prodejny, trhy, bary, kasina, noční kluby, lázně a některé turistické atrakce.
 • Zakázáno zůstává provozování sportovních činností či venkovní hudební produkce.
 • Zakázána jsou také veřejná shromáždění a veřejné akce, pořádání konferencí a seminářů, karnevaly a plážové párty. 
 • Nadále je zaveden systém umožňující lidem opouštět své domovy pouze v určených dnech na základě poslední číslice v občanském průkazu a u cizinců v pase.
 • Od 23.00 do 4.00 hodin platí zákaz nočního vycházení.
 • Obecně platí povinnost nosit na veřejných místech po celou dobu roušku a udržovat sociální odstup nejméně dvou metrů mezi dvěma osobami.

Doprava

Doprava

 • Letecká doprava na Srí Lanku a ze Srí Lanky funguje s omezenou kapacitou využití letadel .
 • Veřejná doprava v zemi je pozastavena. Omezen je i pohyb a provoz mezi provinciemi.
 • Letecký tranzit přes letiště Colombo je povolen za podmínky, že doba od plánovaného příletu do plánovaného odletu nepřesáhne 12 hodin a že cestující má letenku na následný let.
 • Sri Lanka Tourism vyzvala všechny zahraniční návštěvníky, aby se zaregistrovali na webových stránkách ‘Tourist & Expatriate Support Center’ na adrese www.register.sltda.gov.lk, které poskytují aktualizace týkající se COVID-19, základní cestovní informace a potřebnou pomoc. 

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

19 / 7 / 2021

BULHARSKO PODMÍNKY PRO DOVOLENOU

Plánujete cestu do Bulharska? Ode dne 19. 7. 2021 do 31. 7. 2021 musí osoby přijíždějící z ČR (počátkem cesty je ČR)...

Celý článek
článek

29 / 6 / 2021

Řecko podmínky pro dovolenou

Každý cestující nad 18 let musí před vstupem na území Řecka, nejpozději den před odletem, vyplnit v angličtině a odeslat oficiální elektronický formulář, tzv. Passenger Locator Form. ...

Celý článek