Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Švýcarsko

30. květen 2020, aktualizováno 23. 10. 2020 (10:31)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Cestující z České republiky jsou po vstupu na švýcarské území povinni nastoupit 10denní karanténu. Negativní test nestačí!

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR není nutný test ani karanténa.

Opatření

Opatření

 • Karanténa trvá 10 dní. Příp. předložení negativního testu nijak neovlivňuje povinnost nastoupit karanténu ani její 10-denní délku.
 • Povinnost karantény se týká osob, jež pobývaly v posledních 14 dnech před přicestováním do Švýcarska v některé tzv. rizikové zemi, mezi něž patří od 14.09.2020 i Česká republika.
 • Povinnost neplatí pro osoby, které v posledních 14 dnech tranzitovaly přes nějaký rizikový stát a nacházely se na jeho území méně než 24 hodin.
 • Pro cestující od 12 let platí povinnost nosit ochranné roušky (šála, šátek či jiné předměty nejsou připuštěny) ve veřejné dopravě.
 • Na veřejných místech, jako jsou restaurace, obchody, muzea apod., se musí návštěvníci řídit opatřeními stanovenými v místě.
 • Ta jsou vždy umístěna před vstupem a kanton od kantonu se mohou lišit.
 • Pokud se český turista setká během svého pobytu ve Švýcarsku s nakaženou osobou, měl by se dobrovolně izolovat od ostatních. Tzn., že může pobývat na své vlastní náklady např. v hotelovém pokoji nebo v jiném ubytovacím zařízení, které má pro účel své cesty zajištěno. Rozumí se však, že by neměl být v kontaktu s dalšími osobami. Švýcarské úřady mu v takovém případě nenařídí žádnou kontrolovanou izolaci či karanténu ve speciálním zařízení a nebrání mu odcestovat do své domovské země. 
 • Velvyslanectví ČR v Bernu upozorňuje, že příslušné kantonální autority mohou v případě zjištění lokálního ohniska nákazy v konkrétním místě a nakažení většího počtu osob v místě, např. v hotelu, uvalit karanténu na celou budovu a všechny osoby, které v ní pobývají. V takovém případě ale nebude možné, aby dotyčný z daného místa volně odcestoval do své domovské země, a bude se muset podřídit instrukcím příslušných úřadů.

Doprava

Doprava

 • Veřejná doprava ve Švýcarsku funguje pravidelně.
 • Bylo částečně obnoveno autobusové spojení mezi ČR a Švýcarskem a v omezené míře fungují i pravidelná přímá letecká spojení mezi oběma zeměmi.
 • Tranzit územím Švýcarska je Čechům umožněn bez omezení.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

21 / 9 / 2020

NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ - ministerstvo zdravotnictví spustilo...

Ministerstvo zdravotnictví spustilo on-line příjezdový formulář. Je určen cestujícím ze zemí s vysokým rizikem...

Celý článek
aktualita

3 / 9 / 2020

Z Pardubického letiště létá pravidelná linka do Kyjeva a Lvova...

Maďarský letecký dopravce WIZZAIR zahájil 1. září 2020 nové pravidelné linky z pardubického letiště do ukrajinských destinací Kyjeva a Lvova každé úterý, čtvrtek a sobotu.

Celý článek