Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Švýcarsko

30. květen 2020, aktualizováno 29. 7. 2020 (11:05)

Vstup a návrat: Je možný bez omezení

Podmínky vstupu: Švýcarsko uvolnilo na svých hranicích veškerá omezení pro občany členských států EU a EFTA, tudíž i pro občany ČR.

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR není nutný test ani karanténa.

Opatření

Opatření

  • Pro vstup do Švýcarska není negativní test na COVID-19 potřeba. Stejně tak nejsou po příjezdu aplikována žádná karanténní opatření.
  • Pro cestující od 12 let platí povinnost nosit ochranné roušky (šála, šátek či jiné předměty nejsou připuštěny) ve veřejné dopravě.
  • Na veřejných místech, jako jsou restaurace, obchody, muzea apod., se musí návštěvníci řídit opatřeními stanovenými v místě.
  • Ta jsou vždy umístěna před vstupem a kanton od kantonu se mohou lišit.
  • Pokud se český turista setká během svého pobytu ve Švýcarsku s nakaženou osobou, měl by se dobrovolně izolovat od ostatních. Tzn., že může pobývat na své vlastní náklady např. v hotelovém pokoji nebo v jiném ubytovacím zařízení, které má pro účel své cesty zajištěno. Rozumí se však, že by neměl být v kontaktu s dalšími osobami. Švýcarské úřady mu v takovém případě nenařídí žádnou kontrolovanou izolaci či karanténu ve speciálním zařízení a nebrání mu odcestovat do své domovské země. 
  • Velvyslanectví ČR v Bernu upozorňuje, že příslušné kantonální autority mohou v případě zjištění lokálního ohniska nákazy v konkrétním místě a nakažení většího počtu osob v místě, např. v hotelu, uvalit karanténu na celou budovu a všechny osoby, které v ní pobývají. V takovém případě ale nebude možné, aby dotyčný z daného místa volně odcestoval do své domovské země, a bude se muset podřídit instrukcím příslušných úřadů.

Doprava

Doprava

  • Veřejná doprava ve Švýcarsku funguje pravidelně.
  • Bylo částečně obnoveno autobusové spojení mezi ČR a Švýcarskem a v omezené míře fungují i pravidelná přímá letecká spojení mezi oběma zeměmi.
  • Tranzit územím Švýcarska je Čechům umožněn bez omezení.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

26 / 7 / 2020

Cizinci, kteří žijí v partnerském vztahu s občanem ČR, mohou nyní...

Jde o další krok v postupném rozvolňování cestování s cílem umožnit setkání partnerům odloučeným v důsledku...

Celý článek
aktualita

22 / 7 / 2020

maledivy znovu otevřely hranice pro turisty

Na Maledivách byla částečně uvolněna opatření a na ostrovy je možné znovu cestovat i ze zahraničí. 

Celý článek