Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Velká Británie

29. květen 2020, aktualizováno 11. 10. 2021 (15:03)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: Cestující, kteří do UK budou vstupovat z Česka (které není na červeném seznamu), v posledních 10 dnech nenavštívili zemi na červeném seznamu a JSOU plně očkovaní, musí splnit následující podmínky:

Musí prokázat plné očkovaní

Cestující musí předložit dokument – v papírové nebo digitální formě, kterým prokáže dokončené očkování, od kterého uplynulo minimálně 14 dní. Uvedený dokument musí obsahovat:

 • jméno a příjmení
 • datum narození
 • značku a výrobce vakcíny
 • datum aplikace vakcíny u obou dávek
 • stát případně oblast očkování a/nebo vydavatele certifikátu.

Cestující očkovaní ve státech EU se prokazují EU Digitálním COVID certifikátem.

Jako plně očkované se berou osoby očkované vakcínou v rámci schváleného vakcinačního programu Spojeného království, států Evropy (včetně Česka), nebo USA.

Dále se jako plně očkované berou osoby očkované vakcínou Oxford/AstraZenaca, Pfitzer BioNTech, Moderna nebo Janssen v rámci příslušných lékařských institucí Austrálie, Antigua and Barbuda, Barbadosu, Bahrajnu, Bruneje, Kanady, Dominiky, Izraele, Japonska, Kuvajtu, Malajsie, Nového Zélandu, Kataru, Saudské Arábie, Singapuru, Jižní Koreje, Taiwanu a Spojených Arabských Emirátů (UAE)

 • Od očkování druhou dávkou vakcíny uplynulo více než 14 dní.
 • Musí mít před vstupem na území UK objednán a zaplacen test na druhý den po příjezdu (tzv. test na den 2)
 • Musí vyplnit příjezdový formulář
 • Musí nejpozději druhý den po příjezdu podstoupit objednaný test na den 2
 • Osoby plně očkované již nebudou muset absolvovat test před odjezdem, test osmý den ani karanténu.
 • Pro cestující z Česka, kteří nesplňují výše uvedené podmínky, a tedy NEJSOU plně očkovaní, platí následující podmínky:
 • Musí mít před vstupem na území UK, nejdříve tři dny před cestou absolvovat test před odjezdem
 • Musí mít objednány a zaplaceny testy na druhý den po příjezdu (tzv. test na den 2) a na osmý den po příjezdu (tzv. test na den 8)
 • Musí vyplnit příjezdový formulář
 • Musí okamžitě po vstupu na území UK, podstoupit samoizolaci v délce 10 dní
 • Musí absolvovat testy v den 2 a den 8

Neočkovaní cestující s výjimkou cestujících z červených zemí si mohou zkrátit 10 denní karanténu tím, že 5. den po příjezdu absolvují za příplatek další komerční test v rámci schématu Test to Release – pokud je negativní, mohou karanténu ukončit, nadále však mají povinnost absolvovat i OBA testy z cestovního balíčku (2. a 8. den po příjezdu; smyslem testu 2. den po příjezdu je identifikace případné zahraniční mutace koronaviru, smyslem testu 8. den vyloučení šíření nákazy). Pokud rodiče absolvují test ze schématu Test to Release, musí jej děti všech věkových kategorií ze stejné domácnosti absolvovat také.

Cestování s dětmi

Pravidla pro cestování s dětmi závisí na jejich věku a zemi bydliště.

Děti všech věkových kategorií, které mají bydliště ve Velké Británii nebo v zemi se schváleným očkovacím programem, kam patří i ČR, nemusí po příjezdu do Anglie do karantény.

 • Ve věku 4 let a mladší, nemusí absolvovat žádné cestovní testy na COVID-19.
 • Ve věku 5 až 17 let: nemusí před cestou do Anglie absolvovat test na COVID-19, musí ale podstoupit test nejpozději 2. den po příjezdu (den příjezdu je počítán jako den 0)

Cestující, kteří se chystají vstoupit do Anglie a v posledních 10 dnech navštívili některou ze zemí na červeném seznamu, budou vpuštění do země jenom v případě, že:

 • mají britské či irské občanství
 • mají pobytová práva ve Spojeném království

Pokud tyto podmíny splňujete, jste povinni

podstoupit test na COVID-19 v rámci 3 dnů před cestou do Anglie

zarezervovat si karanténový hotelový balíček všetně 2 testů na COVID-19

vyplnit příjezdový formulář

Tato povinnost platí i pro plně očkované cetovatele! Více informací naleznete zde.

Skotsko, Severní Irsko a Wales postupují v oblastech veřejného zdraví samostatně. 

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře

Před zahájením cesty do ČR veřejnou dopravou (zejm. letadlem, vlakem, autobusem) cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 hodin od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max. 72 hodin od odběru).

Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace.

V případě cesty do ČR individuální přepravou není třeba míz výsledek testu před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den, nejpozději však 14. den, RT-PCR test. Do doby výsledku RT-PCR testu je nutná samoizolace.

Výjimku z povinností uvedených výše mají lidé, kteří byli očkování před více jak 14 dny poslední dávkou vakcíny proti covidu-19.

Opatření

Opatření

 • Všem cestujícím je důrazně doporučeno přicestovat pouze v nejnutnějších případech, opětovně upozorňujeme, že je nutné splnit veškeré podmínky pro vstup na území Velké Británie a dodržovat platná karanténní opatření.
Doprava

Doprava

 • Pozemní nákladní přeprava i pozemní přeprava osob (občanů EU) je umožněna a to jak mezi trajektovými terminály v Doveru a Calais, tak na železniční lince Folkestone-Calais.
 • Pro pozemní a letecký tranzit přes Velkou Británii neplatí povinnost absolvovat karanténu ani testování se 2. a 8.den.
 • Komerční autobusová přeprava je v tuto chvíli zastavena vzhledem k znemožněnému tranzitu přes Německo.

Očkování

Očkování


Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

18 / 10 / 2021

na dovolenou na maledivy

Všichni návštěvníci (včetně turistů) jsou povinni po příletu předložit negativní výsledek testu PCR provedeného...

Celý článek
článek

4 / 10 / 2021

Cestování s dětmi – podmínky pro vstup do sousedních zemí

Plánujete cestu s dětmi do Rakouska, Německa, Polska nebo Slovenska? Podívejte se na aktuální podmínky vstupu, které platí pro děti.

Celý článek