Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Zambie

30. červen 2020, aktualizováno 16. 10. 2020 (09:05)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu:  Zambie obnovila vydávání víz, včetně těch turistických, MZv doporučuje o víza žádat online dopředu, případně disponovat dokumenty, které prokazují účel cesty (oficiální pozvání, atd.). 

Při příletu nutno vyplnit zdravotnický dotazník rozdávaný v letadle. V dotazníku je dle MZv nutno dbát zejména na správné vyplnění kontaktních údajů včetně adresy, na které se budete v Zambii zdržovat. 

Všichni cestující do Zambie, kteří ke vstupu vyžadují víza, se musejí prokázat negativním testem na COVID-19, který není starší 14 dní. 

Držitelé business a turistických víz, kteří se na příletu prokázali certifikátem o negativním testu na COVID-19, nemusejí absolvovat karanténu, pouze se musejí monitorovat pro případné příznaky onemocnění COVID-19. Všichni ostatní (zejména rezidenti a držitelé různých pobytových oprávnění) musí podstoupit 14-denní karanténu na vlastní náklady.

Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel (v současné chvíli bezpříznakoví pacienti a pacienti s mírným průběhem nemoci jsou monitorováni v soukromí, ostatní umístěni do Levy Mwanawasa Hospital, případně University Teaching Hospital v Lusace).

Vstup za účelem pozemního tranzitu do okolních zemí není povolen, tranzit v prostorách letiště je povolen. Zastupitelský úřad jednoznačně doporučuje před případnou cestou kontaktovat Velvyslanectví Zambie v Berlíně.

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR je nutný test nebo karanténa.

Opatření

Opatření

  • Povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech.
  • Nutnost dodržovat rozestupy alespoň 2 metry.
  • Povinné využívání dezinfekce rukou, měření tělesné teploty na vstupu do většiny objektů.
Doprava

Doprava

  • Hranice jsou otevřeny včetně mezinárodních letišť v Lusace a v Ndole. 
  • Otevřeny by také měly být pozemní hraniční přechody .
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

21 / 9 / 2020

NÁVRAT ZE ZAHRANIČÍ - ministerstvo zdravotnictví spustilo...

Ministerstvo zdravotnictví spustilo on-line příjezdový formulář. Je určen cestujícím ze zemí s vysokým rizikem...

Celý článek
aktualita

3 / 9 / 2020

Z Pardubického letiště létá pravidelná linka do Kyjeva a Lvova...

Maďarský letecký dopravce WIZZAIR zahájil 1. září 2020 nové pravidelné linky z pardubického letiště do ukrajinských destinací Kyjeva a Lvova každé úterý, čtvrtek a sobotu.

Celý článek