Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Zambie

30. červen 2020, aktualizováno 10. 8. 2020 (11:31)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu:  Všichni cestující do Zambie, kteří ke vstupu vyžadují víza, se musejí prokázat: 1) negativním testem na COVID-19, který není starší 14 dní (sic!) a 2) dopisem od imigračního úřadu, který cestu do Zambie schvaluje (nutné vyřídit předem). Při splnění těchto podmínek bude žadateli vydáno vízum (jedná se zejména o business víza, ale uvedený postup lze využít také pro organizaci např. rodinné návštěvy, teoreticky i pro získání turistického víza, byť souhlas s turistickou cestou imigrační úřady Zambie v současnosti zpravidla nevydávají). Držitelé business víz, kteří se na příletu prokázali certifikátem o negativním testu na COVID-19 nemusejí absolvovat karanténu, pouze se musejí monitorovat pro případné příznaky onemocnění COVID-19.

Při příletu nutno vyplnit zdravotnický dotazník, ten je rozdáván ještě v letadle. V dotazníku dbejte zejména na správné vyplnění kontaktních údajů včetně adresy, na které se budete v Zambii zdržovat.

Občané, rezidenti, diplomaté a držitelé pobytových oprávnění se mohou testu na COVID-19 podrobit až po příletu do Zambie (přesto doporučujeme všem cestujícím si test zařídit ještě před odletem, objevují se případy, kdy aerolinie nechtějí cestující bez certifikátu o negativním testu na COVID-19 vpustit na palubu), v jejich případě ale pokračuje povinnost strávit 14-denní karanténu v soukromí.

Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel (v současné chvíli bezpříznakoví pacienti a pacienti s mírným průběhem nemoci jsou monitorováni v soukromí, ostatní umístěni do Levy Mwanawasa Hospital, případně University Teaching Hospital v Lusace).

Vstup za účelem tranzitu do okolních zemí není povolen (výjimky smí povolit imigrační úřad). Zastupitelský úřad jednoznačně doporučuje před případnou cestou kontaktovat Velvyslanectví Zambie v Berlíně.

Podmínky pro návrat do ČR: Pro občany ČR (s bydlištěm v ČR) a rezidenty v ČR je nutný test nebo karanténa.

Opatření

Opatření

  • Povinná 14-denní karanténa po vstupu do země ve vládou určeném zařízení (výjimka pouze diplomati, ti mohou setrvat ve své rezidenci) – k dispozici asi desítka zařízení různé úrovně ceny a kvality.
  • Povinnost nošení roušek na veřejnosti.
Doprava

Doprava

Aktuální informace nejsou dostupné.

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

10 / 8 / 2020

Kanárské ostrovy budou turistům hradit výdaje spojené s covidem

Kanárské ostrovy jsou prvním regionem Španělska, který nabízí domácím i zahraničním turistům uhrazení výdajů...

Celý článek
aktualita

26 / 7 / 2020

Cizinci, kteří žijí v partnerském vztahu s občanem ČR, mohou nyní...

Jde o další krok v postupném rozvolňování cestování s cílem umožnit setkání partnerům odloučeným v důsledku pandemie. 

Celý článek