Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Zambie

30. červen 2020, aktualizováno 18. 1. 2021 (20:25)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu:  Zambie obnovila vydávání víz, včetně těch turistických, MZv doporučuje o víza žádat online dopředu, případně disponovat dokumenty, které prokazují účel cesty (oficiální pozvání, atd.). 

Při příletu nutno vyplnit zdravotnický dotazník rozdávaný v letadle. V dotazníku je dle MZv nutno dbát zejména na správné vyplnění kontaktních údajů včetně adresy, na které se budete v Zambii zdržovat. 

Všichni cestující do Zambie, kteří ke vstupu vyžadují víza, se musejí prokázat negativním testem na COVID-19, který není starší 14 dní. 

Držitelé business a turistických víz, kteří se na příletu prokázali certifikátem o negativním testu na COVID-19, nemusejí absolvovat karanténu, pouze se musejí monitorovat po dobu 14 dnů pro případné příznaky onemocnění COVID-19. Všichni ostatní (zejména rezidenti a držitelé různých pobytových oprávnění) musí podstoupit 14-denní karanténu v soukromí. Všichni cestující bez ohledu na svůj status, kteří vykazují příznaky onemocnění COVID-19 (tělesná teplota nad 38°C, kašel, dýchavičnost, bolest hlavy, bolest krku), budou umístěni do karantény ve vládním zařízení až do doby, kdy budou známy výsledky testů na onemocnění COVID-19. S cestujícími s pozitivním výsledkem bude nakládáno dle aktuálně platných národních pravidel.

Pro pozemní hranice by měla platit stejná pravidla, v praxi je postup na jednotlivých přechodech odlišný, cestovatelé se musí obrnit trpělivostí. Základem je vždy schopnost prokázat se negativním výsledkem testu na COVID-19.

Podmínky pro návrat do ČR: Cestující z této země (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

POZOR! Od 20. října 2020 je od všech mezinárodních cestujících vyžadován test na COVID-19 a certifikát vydaný Ministerstvem zdravotnictví Zambie také na odletu ze země! Od 20. října jsou všichni cestující, kteří si přejí opustit Zambie, povinni mít lékařské osvědčení o tom, že v Zambii v předchozích 14 dnech provedli negativní testy na COVID-19. K získání takového certifikátu musí cestující vzít svůj negativní výsledek testu do nemocnice UTH, do zambijského Národního ústavu veřejného zdraví, okresního úřadu zdravotnictví nebo úřadu veřejného zdravotnictví a zaplatit poplatek 200 ZMW. Testy COVID-19 musely být provedeny v Zambii. Držitelé testů provedených mimo Zambie nejsou z tohoto požadavku osvobozeni, a to ani v případě, že byl test proveden během předchozích 14 dnů.

Opatření

Opatření

  • Povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech.
  • Nutnost dodržovat rozestupy alespoň 2 metry.
  • Povinné využívání dezinfekce rukou, měření tělesné teploty na vstupu do většiny objektů.
  • Školy, restaurace, hotely a veškeré další služby jsou otevřené, cestování v zemi není omezeno.
  • Vládou Zambie byly oznámeny přísnější postihy pro ty, kteří nedodržují omezenou otevírací dobu barů a nočních klubů a povinnost nošení roušek.
Doprava

Doprava

  • Hranice jsou otevřeny včetně mezinárodních letišť v Lusace, Livingstonu a v Ndole. 
  • Otevřeny jsou pozemní hraniční přechody.
Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

30 / 12 / 2020

Lyžařská sezóna v zahraničí začne většinou v lednu,...

Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování kvůli pandemii koronaviru utrpí i letošní lyžařská sezóna. Aktuálně...

Celý článek
aktualita

23 / 12 / 2020

obnovenÍ letŮ z Velké Británie do ČR

Od 12:00 jsou obnoveny přímé letecké spoje z Británie do ČR. Na základě francouzsko-britské vládní dohody je od středečního rána 23. 12. umožněna také nákladní přeprava i přeprava osob (občanů EU)...

Celý článek