Plánujete cestu do zahraničí?
Mějte po ruce ty nejaktuálnější informace z celého světa o situaci týkající se koronaviru a jejím vývoji.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Aktuální situace pro 

Zimbabwe

30. červen 2020, aktualizováno 11. 10. 2021 (15:03)

Vstup a návrat: Je možný s omezením

Podmínky vstupu: MZ ČR důrazně nedoporučuje všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území České republiky vstup do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronaviru SARS-CoV-2.

Zimbabwe umožňuje všechny typy cest. Víza je možné získat na příletu či příjezdu, doporučuje se ale o ně žádat před cestou online. Výjimky pro cestující očkované proti nemoci COVID-19 nejsou zavedeny. Stejně tak se neuplatňují žádné výjimky pro cestující, kteří onemocnění COVID-19 již prodělali.

Cestující se na příjezdu musí prokázat negativním výsledkem PCR testu na přítomnost onemocnění COVID-19 ne starším než 48hodin před zahájením cesty. Oficiálně nebyly oznámeny žádné výjimky pro cestující děti. Zimbabwe oznámilo svůj záměr použít k ověření testů na Covid-19 cestujících proces Trusted Travel Africké unie. Všichni cestující by si měli ověřit svůj test COVID-19 RT PCR prostřednictvím systémů African Union Trusted Travel nebo UNDP Global Haven (budete si muset zaregistrovat účet na jednom z těchto webů). Tyto systémy vygenerují pro váš test digitální referenční kód Trusted Travel, který by měl být předložen na vyžádání.

Pro tranzit neexistují zvláštní podmínky.ěchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře.

Před zahájením cesty do ČR cestující musí disponovat písemným potvrzením poskytovatele zdravotních služeb o negativním výsledku antigenního testu (max. 48 hodin od odběru), nebo písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku RT-PCR testu (max. 72 hodin od odběru). Stejně tak musí cestující disponovat potvrzením o rezervaci na RT-PCR test, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území České republiky a mít toto potvrzení připraveno pro hraniční kontrolu. Dopravci neumožní přepravu cestujícím, kteří nepředloží test na přítomnost SARS-CoV-2, příjezdový formulář a rezervaci na RT-PCR, který bude proveden do 24 hodin od vstupu na území ČR.

Po vstupu na území ČR se nejdříve 10. den, nejpozději však 14. den podrobit RT-PCR testu. Do doby výsledku RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 je nutná samoizolace.

Výjimku z povinností uvedených výše mají lidé, kteří byli očkování před více jak 14 dny poslední dávkou vakcíny proti covidu-19.

Opatření

Opatření

 • V Zimbabwe byl vyhlášen časově neomezený lockdown, který byl po částečném rozvolnění opět zpřísněn s nástupcem třetí vlny pandemie.
 • Platí zákaz všech hromadných akcí s výjimkou pohřbů (maximální počet účastníků stanoven na 30).
 • Základní služby, jako jsou nemocnice, lékárny a supermarkety jsou otevřeny od 8:00 do 18:00, restaurace smějí podávat pouze jídlo s sebou (hotelové restaurace smějí obsloužit ubytované hosty do 22:00).
 • Mezi 22:00 a 5:30 platí zákaz vycházení.
 • Každý na veřejném prostranství musí dodržovat sociální distancování nejméně jeden metr a nosit ochranu dýchacích cest.
 • Bary a noční kluby jsou zavřené.
 • Turistická infrastruktura funguje.
Doprava

Doprava

 • Mezinárodní letiště jsou otevřena.
 • Letecké spojení Ethiopian Airlines a Emirates. Důrazně upozorňujeme, že Zimbabwe na své seznamy zemí s vysokým rizikem nákazy mutacemi viru COVID-19 umístily také další státy (např. Německo či Velká Británie) a pro cestující ze Zimbabwe a ostatních zemí jižní Afriky platí dodatečná pravidla pro cesty včetně tranzitu.

 • Doporučujeme proto před cestou zkontrolovat pravidla nejen cílové země, ale také tranzitních zemí a samotných aerolinií, protože tyto se mohou mezi sebou významně lišit. 

 • Pro odlet / odjezd ze Zimbabwe musíte absolvovat test COVID ‑ 19 PCR.

 • Vnitrostátní doprava omezena, nutné mít u sebe doklady prokazující účel cesty.
 • Konkrétní oblasti mohou být uzavřeny, případně mohou být určena přísnější pravidla. 

Očkování

Očkování

Všechny potřebné informace o doporučeném a povinném očkování do dané země najdete na stránkách center Očkování a cestovní medicíny Avenier.


Aktuální stav epidemie

Aktuální stav epidemie

Informace o výskytu koronaviru v této a dalších zemích naleznete na stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO)

Vzhledem k neustále se měnícím podmínkám si před cestou vždy ověřte aktuální podmínky na internetových stránkách příslušného zastupitelského úřadu, případně dané velvyslanectví či honorární konzulát přímo kontaktujte.
aktualita

18 / 10 / 2021

na dovolenou na maledivy

Všichni návštěvníci (včetně turistů) jsou povinni po příletu předložit negativní výsledek testu PCR provedeného...

Celý článek
článek

4 / 10 / 2021

Cestování s dětmi – podmínky pro vstup do sousedních zemí

Plánujete cestu s dětmi do Rakouska, Německa, Polska nebo Slovenska? Podívejte se na aktuální podmínky vstupu, které platí pro děti.

Celý článek